Rzecznik MŚP stara się jak może, ale…

opublikowano: 01-07-2019, 22:00

Sporo inicjatyw, apeli, wystąpień, szumu o pomaganiu małym firmom, ale też sekowanie większych firm — tak biznes ocenia rzecznika MŚP

Minął rok od objęcia przez Adama Abramowicza, byłego posła PiS, funkcji rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Z tej okazji postanowiliśmy przedstawić opinie organizacji przedsiębiorców na temat jego aktywności i skuteczności. Średnia ocena wystawiona przez przedstawicieli biznesu za ten krótki okres jego 6-letniej kadencji jest „dobra” — w zasadzie tylko za aktywność i starania. Gorzej jest ze skutecznością. Eksperci dają mu jednak kredyt zaufania.

Najnowszą interwencją Adama Abramowicza, rzecznika MŚP, jest pisemne
wystąpienie do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie 10-procentowej
podwyżki składek na ZUS w przyszłym roku. Rzecznik apeluje o zniesienie składek
ryczałtowych oraz prawdziwą reformę ubezpieczeń społecznych
Zobacz więcej

APEL DO PREMIERA:

Najnowszą interwencją Adama Abramowicza, rzecznika MŚP, jest pisemne wystąpienie do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie 10-procentowej podwyżki składek na ZUS w przyszłym roku. Rzecznik apeluje o zniesienie składek ryczałtowych oraz prawdziwą reformę ubezpieczeń społecznych Fot. GK

Wsłuchuje się i działa…

Pierwotnie rząd zamierzał powołać rzecznika wszystkich firm, niezależnie od ich wielkości. Przeważył jednak pogląd, że duże firmy są w stanie radzić sobie same („mają pieniądze na doradców”), więc zadania rzecznika ograniczono do sektora MŚP. I właśnie Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP), największa w kraju organizacja skupiająca małe firmy, najlepiej ocenia działania Adama Abramowicza.

— Bardzo dobrze oceniamy współpracę z rzecznikiem MŚP i jego biurem. Z jego inicjatywy powołano np. zespół roboczy ds. rzemiosła, który otrzymał profesjonalną obsługę prawną i organizacyjną. Od kwietnia zespół omówił kilkanaście postulatów zgłaszanych przez sektor. Większość otrzymała pozytywną rekomendację biura rzecznika i liczymy, że wkrótce staną się tematami kolejnych interwencji Adama Abramowicza — mówi Elżbieta Lutow, dyrektor Zespołu Rozwoju Przedsiębiorczości ZRP.

Związek liczy na interwencje m.in. w sprawach: stworzenia definicji pieczywa świeżego dla odróżnienia go od pieczywa mrożonego zawierającego konserwanty, przyznanie mistrzom budowlanym uprawnień do sprawowania funkcji technicznych na większych budowach, wyeliminowanie podlegania przepisom o pomocy publicznej w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym, zmiany w zasadach przyznawania dotacji z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej.

— Rzecznik MŚP wykazuje pełną życzliwość dla naszych postulatów, stara się pomagać przedsiębiorcom. Jego stanowisko nie zawsze jednak podziela administracja państwowa. Wnioski składane przez ZRP nie zostały jeszcze rozstrzygnięte, więc za wcześnie na całościową ocenę — mówi Elżbieta Lutow.

Przykładem nieskuteczności rzecznika w starciu z administracją jest np. sprzeciw ministra finansów wobec wydłużenia co najmniej o rok terminu wprowadzenia obowiązku składania przez mikrofirmy sprawozdań finansowych w formie elektronicznej. Dobrą ocenę rzecznikowi wystawia także Business Centre Club (BCC).

— Pozytywnie oceniamy jego działalność. Wykazuje zainteresowanie problemami przedsiębiorców poprzez interwencje, organizowanie spotkań przedstawicieli biznesu z urzędnikami, sporządzanie opinii prawnych i stanowisk w sprawach istotnych dla przedsiębiorców. Rzecznik interweniuje w sprawie stosowania przez organy państwa Konstytucji biznesu, ale z tym są problemy. W praktyce zasady w niej określone często są pomijane przez urzędników — mówi Radosław Płonka, ekspert prawny BCC.

Jego zdaniem silnym wsparciem dla firm ze strony Adama Abramowicza było skrytykowanie (po konsultacji z biznesem) projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych (jest on w Sejmie, ale nie jest procedowany). Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, podkreśla, że był sceptyczny wobec pomysłu utworzenia tej instytucji.

— Relacje firm z państwem mogą poprawić rzetelne konsultacje projektów ustaw, a nie rzecznik. Dotychczas nie zauważyłem jego spektakularnych sukcesów: ani legislacyjnych, ani interwencyjnych. Miejmy nadzieję, że jeszcze pokaże, na co go stać. Teraz mogę go pochwalić za skuteczną interwencję w sprawie mechanika samochodowego, na którego panie z kontroli skarbowej zastawiły pułapkę. Z dobrego serca im pomógł, ale nie wydał paragonu za żarówkę — mówi Andrzej Malinowski.

Na plus rzecznika MŚP trzeba też zapisać dość skuteczny apel do największych spółek z udziałem skarbu państwa o niestosowanie mechanizmu split payment wobec małych firm (uderza w ich płynność finansową). Część spółek się na to zgodziła.

…ale też antagonizuje

Konfederacja Lewiatan ma ambiwalentny stosunek do rzecznika MŚP i jego działań.

— Z jednej strony liczba inicjatyw, zaproszeń na spotkania, wysłanych mejli i konsultacjiimponuje. Rzecznik wykreował wokół siebie i swojego zespołu wizerunek dynamicznej i zaangażowanej instytucji. Z drugiej — brakuje spektakularnych przykładów jego wygranych bitew o interesy przedsiębiorców z administracją rządową. Angażuje się w różne obszary, ale tematy najbardziej kontrowersyjne omija, a jeżeli ich dotyka, jak np. ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, to antagonizuje przedsiębiorców — twierdzi Krzysztof Kajda, wicedyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Chwali wkład rzecznika w organizację spotkania organizacji biznesowych z autorami projektu ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych (z resortu sprawiedliwości).

— Trudno przesądzić, czy to spotkanie doprowadziło do wstrzymania w Sejmie prac nad złym projektem, ale inicjatywę rzecznika doceniamy — podkreśla Krzysztof Kajda.

Jego zdaniem jest za wcześnie na głębsze podsumowanie pracy rzecznika MŚP.

— Pierwszy rok pokazał, że koncentruje się na obronie praw mikro, małych i średnich firm, a często stawia na szali interesy pozostałych grup przedsiębiorców, co naszym zdaniem wypacza ideę utworzenia tego organu — dodaje Krzysztof Kajda.

Na ten problem zwraca uwagę również Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

— Wsparcie dla małych i średnich firm nie może polegać na tworzeniu nowych barier dla większych firm. Rzecznik MŚP wykorzystywał swój urząd do kampanii na rzecz zakazu handlu w niedziele i twierdził, że broni interesów małych firm przeciwko wielkim sieciom. Jego stanowisko było jednak sprzeczne ze stanowiskami wszystkich reprezentatywnych organizacji przedsiębiorców. W tym kontekście niezrozumiałe było jego poparcie dla korporacji taksówkarskich w konflikcie z mikroprzedsiębiorcami, czyli kierowcami Ubera. Z nominacją Adama Abramowicza łączyliśmy ogromne nadzieje, tym bardziej jesteśmy zaskoczeni kierunkiem działań, jaki obrał — mówi Cezary Kaźmierczak.

18 mln zł Taki jest roczny budżet na działania rzecznika MŚP i jego biura, które zatrudnia 41 osób, w tym 16 radców prawnych.

Przykłady aktywności

Według biura prasowego rzecznika MŚP w ciągu pierwszego roku działalności Wydział Prawno-Legislacyjny podjął 366 interwencji w tematach ważnych dla przedsiębiorców. Rzecznik wystąpił o 13 kluczowych objaśnień prawnych, m.in. uzyskując od ZUS odpowiedzi w sprawie uprawnień do kontroli zwolnień lekarskich, od ministerstwa zdrowia w sprawie zezwoleń na prowadzenie aptek, od ministerstwa cyfryzacji w sprawie przechowywania CV. Wnioskował o postępowania dyscyplinarne wobec urzędników skarbowych z Bartoszyc w sprawie słynnej prowokacji w warsztacie samochodowym, wnioskował o postępowania dyscyplinarne wobec urzędników z Cieszyna i Sosnowca odpowiedzialnych za wszczynanie nieuzasadnionych postępowań karnych skarbowych. Dzięki interwencji resort finansów wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu przekazania nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów dyrektorowi TDT. Biuro rzecznika przedstawiło np. propozycję projektu ustawy o abolicji ZUS oraz założenia do zmian w sprawie dobrowolności składek na ZUS. Rzecznik włączył się do kilkudziesięciu spraw wszczętych wobec przedsiębiorców przez organy administracji publicznej, w których zostały naruszone zasady Konstytucji biznesu. Wystąpił z wnioskiem o wszczęcie postępowania wyjaśniającego i zbadanie prawidłowości prowadzonego przez naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto postępowania podatkowego w zakresie podatku VAT. Wystąpił z czterema wnioskami o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych wobec urzędników skarbowych. Rzecznik wniósł do Sądu Najwyższego jedną skargę nadzwyczajną.

Źródło: biuro prasowe rzecznika MŚP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu