Rzemiosło szykuje się do wejścia do UE

Renata Zawadzka
opublikowano: 01-07-1999, 00:00

Rzemiosło szykuje się do wejścia do UE

Zalążkiem ogólnokrajowej organizacji zrzeszającej polskich rzemieślników był Związek Izb Rzemieślniczych, powołany jesienią 1933 r. rozporządzeniem Ignacego Mościckiego, prezydenta RP. Pod obecną nazwą Związku Rzemiosła Polskiego funkcjonuje od dziesięciu lat. Jubileusz ten świętowano hucznie na dziedzińcu i we wnętrzach pałacu Chodkiewiczów — siedziby ZRP. Na uroczystość przybyli przedstawiciele polskiego świata polityki i biznesu, a także zagranicznych organizacji rzemieślniczych.

— Mimo różnych kolei losu, które zgotowała nam historia, nie bez dumy pragnę podkreślić, że dziś jesteśmy najstarszą i najlepiej zorganizowaną społecznością przedsiębiorców w Polsce. Ukształtowane w XII wieku samorządowe formy sprawowania władzy przez organizacje rzemiosła należą do najdawniejszych tradycji uprawiania demokracji. Ten sposób zarządzania pieczołowicie pielęgnujemy — zaznaczył w swoim wystąpieniu Bogusław Wójcik, prezes ZRP.

Na terenie Polski działa 300 tysięcy przedsiębiorstw rzemieślniczych, zrzeszonych w ponad 800 organizacjach samorządowych funkcjonujących na każdym szczeblu administracyjnym kraju. ZRP jest członkiem stowarzyszonym Europejskiej Unii Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw (UEAPME) z siedzibą w Brukseli, a od ośmiu lat także członkiem Międzynarodowej Unii Rzemiosła oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw (UIAPME) z siedzibą w Lozannie. Prezes Wójcik piastuje w niej funkcję wiceprezydenta. W tym roku został członkiem zarządu Światowego Zrzeszenia Małych i Średnich Przedsiębiorstw (WASME).

Rzemiosło nie śpi. Przygotowuje się do wejścia do UE wykorzystując m.in. wieloletnią już współpracę z organizacjami rzemiosła i izbami przemysłowo-handlowymi Włoch, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Węgier i Słowacji. Ich przedstawiciele, a także m.in. goście z Turcji i Grecji, zaszczycili jubileuszową fetę swoją obecnością.

— Wejście do UE to sprawa niełatwa. We wszystkich krajach, które przed nami podjęły ten ważki krok, były realizowane programy pomocowe. Wdrażany obecnie rządowy program promocji MSP ma szansę rozwiązać wszystkie nasze problemy. Możemy sobie tylko życzyć, by był zrealizowany i oby znalazły się na to środki. Bez pomocy administracji państwowej i udziału Skarbu Państwa małe i średnie przedsiębiorstwa, a wśród nich także rzemiosło, nie dorównają firmom zachodnim — przestrzega Janusz Piątek, wiceprezes ZRP.

SZABLA KILIŃSKIEGO: Rok temu na Kongresie Rzemiosła Polskiego ustanowiono najwyższe wyróżnienie rzemieślnicze „Szablę Kilińskiego”. Jest to replika XVIII-wiecznej karabeli, którą posługiwano się w czasie Insurekcji warszawskiej. Pierwsze szable zarząd ZRP przyznał m.in. Bogusławowi Wójcikowi, prezesowi ZRP (na zdjęciu po lewej, i Jerzemu Bartnikowi, prezesowi Izby Rzemieślniczej w Poznaniu.

SATYSFAKCJA: Kolejne szable Kilińskiego Leszek Stasiak, wiceprezes ZRP (po lewej) wręczył Januszowi Piątkowi, koledze z zarządu, i Zygmuntowi Dzierli, rzemieślnikowi artyście (w głębi po prawej), który zasłynął m.in. pracami dla Zamku Królewskiego w Warszawie.

OCZEKIWANIA: W procesie wchodzenia do UE partnerem dla rządu będzie samorząd gospodarczy. Liczymy na to, że rzemiosło odegra czołową rolę w jego strukturach — zapowiedział Janusz Steinhoff, minister gospodarki (na fotografii z Janem Królem).

˛ DADZĄ SOBIE RADĘ: Jak dowodzą nasze doświadczenia, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą stanowić wzór do naśladowania w dostosowywaniu się do przemian gospodarczych. Tak też powinno być w polskim rzemiośle. Mniejsze przedsiębiorstwa bowiem bardziej elastycznie reagują na problemy, które niesie ze sobą restrukturyzacja gospodarki — zapewnia Gerhard Huemer, dyrektor ekonomiczny UEAPME.

PIĘKNA SZABLA: Dr Ioannis Paraskevoulakos, dyrektor generalny Greckiej Organizacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Rzemiosła, chciał choć przymierzyć się do szabli. Bardzo lubi Polaków. To znalazło konkretny wymiar: pół miliona dolarów wydane przez jego organizację na promocję Polski w Grecji.

DOBRY AMBASADOR: Jacek Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, jest bardzo ceniony w środowisku rzemieślniczym. Toteż zgotowano mu autentyczną owację. Miał swój udział m.in. w przygotowaniu rządowego programu promocji MSP, który spełnia oczekiwania zainteresowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Renata Zawadzka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rzemiosło szykuje się do wejścia do UE