S&P Global mocniej obniżył „śmieciowy” rating Rosji

opublikowano: 04-03-2022, 06:05

S&P Global zdecydował o dalszym obniżeniu oceny wiarygodności kredytowej Rosji, która jest już niższa niż ocena przyznana Burkina Faso, wynika z informacji przekazanych przez agencję Reuters.

S&P Global obniżył rating Rosji z „BB plus” do „CCC minus”.

Reuters przypomina, że jeszcze tydzień temu Rosja miała rating inwestycyjny. Wszystko zmieniła jej napaść na Ukrainę i będące skutkiem tego sankcje m.in. odcinające rosyjski rynek finansowy od rynków zachodnich i skutkujące wprowadzeniem w Rosji częściowej kontroli kapitału.

- Obniżka ratingu następuje po wprowadzeniu rozwiązań, które naszym zdaniem znacząco zwiększają ryzyko niewypłacalności – poinformował S&P Global.

Agencja ostrzegła o możliwości dalszego obniżenia ratingu Rosji.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters przypomina, że w czwartek rosyjska izba rozliczeniowa ogłosiła wypłatę kuponu od obligacji rublowych kraju, których termin wykupu przypadł w środę, tylko krajowym posiadaczom papierów. Powołano się na zakaz wypłat pieniędzy obcokrajowcom wydany przez Bank Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane