Samsung ogłosił nową erę

Koreański gigant rozpoczął nowy rok ambitnie, bo od ogłoszenia nowej ery, którą zapowiada żółta kula napakowana technologią.

Ballie przypomina piłkę do tenisa lub zabawkę dla psa. Niektórzy dopatrują się podobieństwa do BB-8, czyli droida astromechanicznego i jednego z bohaterów „Gwiezdnych wojen”. To jeden z powodów sporego zainteresowania. Jakby spełniało się filmowe marzenie.  

Samsung przywiózł na targi technologiczne CES w Las Vegas całą ciężarówkę pomysłów na nowe produkty, usługi i rozwiązania, w tym okulary AR, telewizory, lodówki, a nawet przenośną płytę indukcyjną. Spojrzenia przyciągał głównie Ballie. Niewielki robot porusza się na kołach, ma wbudowaną kamerę i dzięki sztucznej inteligencji pomaga w zarządzaniu domem.

Na razie wiemy niewiele na jego temat. Nie wiadomo nawet, czy kiedykolwiek trafi do sprzedaży. Samsung zaprosił Balliego na scenę podczas konferencji i puścił filmik promocyjny, który nakręcił, żeby pokazać jak wyobraża sobie przyszłość z takim sprzętem.

Noc spędza tuląc psa, a w momencie pobudki zaczyna zarządzać innymi inteligentnymi rozwiązaniami w domu. Wędruje po mieszkaniu niczym myszka z kreskówki „Tom i Jerry”. Korzysta z dużego obrotowego ekranu Sero - w zależności od potrzeb ustawia się pionowo lub poziomo - i rozpoznaje twarz rozespanej właścicielki.

To jednak nie wszystko, bo w trakcie dnia zapewnia rozrywkę znudzonemu psu i nie chodzi tutaj o jakieś zwykłe tarmoszenie. Przekazuje opiekunowi relację z tego co dzieje się w domu. Ballie ma także zmysł estetyczny i gdy zarejestruje, że coś się rozsypało na podłodze, to uruchamia automatyczny odkurzacz. Tyle w materiale wideo.

Wszystko wygląda pięknie, choć momentami odrobinę niepokojąco. Człowiek ma coraz mniej czynności do wykonania, w zasadzie to pozostaje wstać, ubrać się i wyjść do pracy, żeby zarobić na wszystkie gadżety. Pomyślmy jednak, że urządzenie w stylu Ballie mogłoby towarzyszyć nie tylko rozpieszczonym pokoleniom gadżeciarzy, zajmować się dziećmi, albo zabawiać zwierzaki, ale przede wszystkim pomagać schorowanym starszym osobom. W nagłych przypadkach wyczuje brak aktywności lub upadek, wezwie odpowiednie służby, otworzy im drzwi i poda najnowsze dane dotyczące pacjenta.  

Ballie będzie jednak bezużyteczny bez uzbrojenia domu lub mieszkania w cały pakiet innych urządzeń podłączonych do sieci. Koreańczycy przedstawili w Las Vegas strategię na kolejne lata, którą określili jako „erę doświadczeń”. Inteligentne maszyny mają stać się towarzyszami naszego życia, więc będą nas rozumiały, uczyły się naszych zachowań, wspierały w codziennych prozaicznych obowiązkach i reagowały na ludzkie potrzeby.  

– Niczym żywy organizm inteligentny dom stanie się głęboko zindywidualizowaną przestrzenią, dostosowującą doświadczenia do każdego z nas w zależności od naszych gustów - tłumaczy Federico Casalegno, dyrektor odpowiadający za innowacyjny dizajn w Samsungu.  

Spełnienie marzeń? Fani tego typu rozwiązań będą zachwyceni, ale krytycy szybko przypomną niedawne afery największych spółek technologicznych. Trudne okazało się na przykład upilnowanie cyfrowego asystenta. System rejestrował dźwięk nawet wtedy, gdy nie był o to proszony. Okazało się też, że czasem próbki nagrań w celu poprawy jakości usług analizują pracownicy firm zewnętrznych pracujących na zlecenie gigantów.  

Teraz pomyślcie, że po waszym domu kręci się nieustannie mała i piekielnie inteligentna kulka, która analizuje zwyczaje mieszkańców, współpracuje z innymi urządzeniami i zbiera cenne dane. Gadżet jest w ciągłej gotowości, a w końcu staje się niezauważalny. Dane, dane, dane, wszędzie dane. Ropa naftowa naszych czasów.    

- Samsung nigdy nie przekaże żadnej stronie trzeciej danych użytkowników bez ich wcześniejszej, osobistej zgody - zapewnia H.S. Kim, prezes Samsung Electronics odpowiedzialny za dział elektroniki użytkowej.  

Przekonani? Szef koreańskiego koncernu podkreśla, że 2020 rok będzie kamieniem milowym w branży technologicznej. Nową epokę ma definiować „wydajność 5G”, która pozwoli zrealizować potencjał sztucznej inteligencji i internetu rzeczy.  

Samsung zapowiada nową erę w doświadczaniu technologii, ale jest też inne podejście do tematu. Polecamy najnowszy podcast e-wykluczonej Małgorzaty Grzegorczyk zatytułowany „Stop technologii”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane