Siedem branż pod lupą analityków

opublikowano: 28-01-2019, 22:00

Eksperci Vestor Domu Maklerskiego pozytywnie oceniają m.in. perspektywy banków. Zapowiadają natomiast gorsze czasy dla rafinerii.

1. Analitycy brokera oczekują 13-procentowego wzrostu zysku na akcję giełdowych banków. Spodziewają się też wyższych dywidend i uważają, że wyceny akcji uwzględniają dyskonto do historycznych średnich przy rosnącym zwrocie na kapitale. W gronie faworytów na 2019 r. umieszczono Pekao i Alior Bank.

2. W przypadku rafinerii specjaliści dostrzegają korzyści płynące z niskich cen ropy, jednak spodziewają się, że fundamenty rynku paliw będą się pogarszać w 2019 r., a polskie spółki nie są ich zdaniem atrakcyjnie wycenione, biorąc pod uwagę wskaźnik EV/EBITDA. „Jesteśmy neutralnie nastawieni do PKN Orlen — dobre perspektywy na 2019 r. są zdyskontowane w kursie, a negatywni do Grupy Lotos, gdyż uważamy, że rynek już dawno zdyskontował synergie z PKN” — głosi raport Vestor DM.

3. Analitycy pozytywnie oceniają perspektywy CCC, spółki, która ich zdaniem po słabym 2018 r. poprawi sprzedaż na mkw. w sklepach stacjonarnych, rozwijać będzie e-commerce i osiągnie oszczędności. Natomiast w LPP z uwagi na rozwój e-commerce (spadek marży brutto, wzrost kosztów) eksperci spodziewają się słabnącej dynamiki wzrostu wyników w latach 2019-20.

4. W gronie spółek węglowych faworytem jest Bogdanka, po której Vestor oczekuje wzrostu EBITDA o 45 proc. w 2019 r., co będzie możliwe dzięki poprawie uzysku i wyższym cenom węgla koksowego. Negatywną ocenę otrzymał natomiast JSW, m.in. ze względu na oczekiwany spadek cen węgla koksowego do poziomu 180 USD/t w 2019 r.

5. W przypadku licznie reprezentowanej na giełdzie branży producentów gier analitycy zwracają uwagę rosnącą konkurencję, w szczególności w segmencie F2P (Free-to-Play, czyli gier pobieranych za darmo). Natomiast w segmencie premium marże mogą się poprawić dzięki wojnie cenowej w dystrybucji oraz potencjalnej uldze podatkowej o szerokim zakresie. Faworytem jest CD Projekt i PlayWay, a analitycy negatywnie nastawieni są do Ten Square Games.

6. Na dobrą ocenę ekspertów zasłużyli deweloperzy. „Wysoka podaż mieszkań oraz korzystne otoczenie makro powinny wspierać wysoką przedsprzedaż. Ze względu na potencjał sprzedażowy i atrakcyjną wycenę preferujemy Atal, Archicom oraz Lokum Deweloper” — napisano w raporcie.

7. Wśród spółek medycznych najlepiej oceniana jest Selvita. Po Synektiku analitycy spodziewają się bardzo dobrych wyników i końcowego raportu z zakończonej w grudniu drugiej fazy badań klinicznych kardioznacznika. W przypadku Celon Pharmy obowiązuje rekomendacja „neutralnie”. „Spodziewamy się jednak bardzo dobrej dynamiki wyników i osiągania kolejnych kamieni milowych w R&D” — głosi raport.

Spółki polecane na 2019 r. przez Vestor DM

  • Pekao
  • Alior Bank
  • Selvita
  • Vigo System
  • CD Projekt
  • PlayWay
  • Atal Lokum Dewelloper
  • Bogdanka
  • Wielton
  • Elemental

Źródło: Strategia inwestycyjna Vestor DM na 2019 r. Raport dostępny jest na pb.pl

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu