Skok na rynek pracy dla IT

opublikowano: 18-10-2020, 22:00

Trójmiejski start-up Just Join IT wchodzi na warszawski rynek. Poszuka ofert dla programistów

Just Join IT, właściciel e-serwisu pracy dla informatyków, przewiduje szybki wzrost biznesu. We wrześniu 2020 r. za pośrednictwem jego platformy do pracodawców trafiło rekordowe 57 tys. CV. Firma liczy, że zamknie rok z 8-10 mln zł przychodów. To imponująca prognoza jak na spółkę założoną w 2017 r., która pierwszy rok działalności poświęciła na promocję i nie miała wpływów. Zdobyła wówczas 120 tys. użytkowników. Obecnie portal odwiedza ponad 200 tys. specjalistów miesięcznie. W 2020 r. branżowy serwis zanotował ponad 17 mln odsłon (w 2017 r. — niecałe 1,5 mln).

SAMOWYSTARCZALNI:
SAMOWYSTARCZALNI:
Piotr Nowosielski i Tomasz Gański, założyciele Just Join IT, rozwijali biznes bez dużego zaplecza finansowego na starcie. Nie zabiegali także o zewnętrzy kapitał, np. z rynku venture capital. Nadal chcą rosnąć organicznie, utrzymując się z przychodów.
Fot. ARC

— Poza portalem pracy wraz z kolegą Tomaszem Gańskim postanowiliśmy zbudować społeczność. Stworzyliśmy koncept tzw. live streamów — internetowych wywiadów na żywo z polskimi programistami na świecie. Rozmawialiśmy o realiach pracy i życia za granicą, ja w wynajmowanym pokoju w kawalerce na gdańskiej Żabiance, z kamerą przymocowaną do butelki pełniącej rolę statywu. Początki były prowizoryczne, ale pomysł się sprawdził. Pierwszą edycję obejrzało ok. 50 tys. programistów — opowiada Piotr Nowosielski, współzałożyciel Just Join IT, działającego w formule mapy z ofertami pracy.

Od streamingu do oferty

Po rocznym okresie budowania skali spółka przeszła na płatną współpracę z partnerami. Obecnie wyświetla oferty pracy z ok. 3,5 tys. firm, m.in. Intela, Nokii, Ericssona, Santandera, software house’ów i firm technologicznych.

— W przyszłości większość firm, bez względu na branżę, będzie można określić mianem biznesów technologicznych. Just Join IT skupi się na działaniach w skali międzynarodowej — w obszarze coraz popularniejszych ofert pracy zdalnej. To konsekwencja zmian, jakie nastąpiły w globalnej gospodarce z powodu pandemii — zaznacza Piotr Nowosielski.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Cel: stołeczny rynek

Założyciel Just Join IT przyznaje, że pandemia COVID-19 zachwiała rynkiem pracy w IT. Firma także zredukowała zatrudnienie o 20 proc. Sytuacja jednak się ustabilizowała, powstały też nowe standardy pracy zdalnej i wzrosła liczba ogłoszeń o zatrudnieniu w takim modelu. Just Join IT upatruje w tym szansy dla siebie. Teraz start-up skupi się na zwiększaniu skali. Wcześniej uruchomił biuro w Katowicach, do którego oddelegowanokilku pracowników. Dotychczasowe osiągnięcia zachęciły przedsiębiorców do próby sił na warszawskim rynku, który jest krajowym zagłębiem firm technologicznych. Zaczną od rozwoju działu sprzedaży i budowania relacji z największymi potencjalnymi klientami. Stołeczny rynek ma zapewnić także dostęp do większej liczby talentów z branży IT. Przedsiębiorcy mają nadzieję, że stanie się trampoliną, która pozwoli im przeskoczyć granice kraju.

OKIEM EKSPERTA

W poszukiwaniu specjalisty

ANDRZEJ KUBISIAK, zastępca dyrektora ds. badań i analiz, Polski Instytut Ekonomiczny

Rynek serwisów pracy zmierza w stronę specjalizacji. Tracą na tym największe, dobrze znane portale. Mimo że mają bardzo duży zasięg, coraz częściej nie zapewniają pracodawcom dotarcia do konkretnych, wąsko wyspecjalizowanych grup potencjalnych pracowników. Jest to widoczne zwłaszcza z obszarze IT. Coraz częściej bardziej efektywne pod kątem dotarcia do właściwych kandydatów i efektywności kosztowej rekrutacji dają niszowe serwisy pracy. Te przewagi pozwalają małym portalom konkurować na rynku z dużymi. Największe serwisy nie pozostają oczywiście bierne i w obrębie własnych platform tworzą podstrony, nowe serwisy itp. dedykowane wąskim, ale wyspecjalizowanym grupom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane