Czytasz dzięki

Słabnie handel na GPW

opublikowano: 03-10-2019, 22:00

Obroty akcjami na warszawskim parkiecie spadają symbolicznie — ale ciągle spadają.

O 29,8 proc. spadła rok do roku średnia wartość obrotów sesyjnych na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) we wrześniu. W rzeczywistości obraz nie jest jednak aż tak zły. Obroty z września 2018 r. podwyższyła jedna sesja. W piątek 21 września 2018 r. handel na rynku głównym osiągnął wartość 5,4 mld zł. To historyczny rekord, znacznie wyższy od poprzedniego, ustanowionego w 2010 r. (obroty wyniosły wtedy 3,35 mld zł). Dlaczego 21 września 2018 r. handel był tak intensywny? Po sesji agencja FTSE Russell przenosiła polskie akcje z indeksów rynków wschodzących do indeksów rynków rozwiniętych. Gdyby spojrzeć z szerszej perspektywy, widać, że handel na GPW słabnie, ale nie tak znacząco jak wskazywałoby porównanie września do września.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r. obroty sesyjne skurczyły się o 5,6 proc. w porównaniu do 2018 r. Mocny wrzesień 2018 r. miał na to niewątpliwie wpływ. Ale już po sierpniu 2019 r. dynamika obrotów głównego parkietu też była ujemna. We wrześniu 2019 r. o 0,2 proc. r/r wrosły obroty kontraktami indeksowymi, ale jest to efekt kalendarzowy. Średnia dzienna liczba transakcjispadła bowiem o 4,6 proc. Od początku roku segment ten jest na minusie o 9,5 proc. Licząc od początku roku na minusie jest też NewConnect, choć akurat sesyjne obroty we wrześniu wzrosły na nim 68,2 proc. Tyle że NewConnect to mikrus. Nawet obligacyjny Catalyst jest od niego większy pod względem obrotów. We wrześniu 2019 r. wartość obrotu była na nim o 78,8 proc. wyższa niż rok wcześniej. Skurczył się za to rynek obligacji skarbowych — aż o 45,8 proc.

768,8 mln zł Tyle wyniosła średnia sesyjna wartość obrotów akcjami na rynku głównym GPW we wrześniu 2019 r.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane