Słoweńcy nie zainwestują z Dekorglassem

opublikowano: 15-11-2018, 22:00

Steklarna zrezygnowała z wartej 70 mln USD fabryki w Działdowie, którą z polską firmą miała budować w warmińskiej strefie.

Patriotyzm gospodarczy w praktyce. Steklarna Hrastnik, słoweński producent szkła, wstrzymał inwestycję w fabrykę w Polsce. Planuje za to rozwój w zakładzie w Hrastniku. Zainwestuje w produkcję szkła super premium, którego nie mógłby wytwarzać w Polsce „ze względu na brak pracowników z odpowiednią wiedzą” — donosi STA, słoweńska agencja informacyjna.

Warmińsko-Mazurskiej
Specjalnej Strefie Ekonomicznej, którą kieruje Grzegorz Smoliński, uciekł
projekt na 160 mln zł, bo słoweński inwestor postanowił rozbudować moce w
rodzimej fabryce.
Zobacz więcej

Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, którą kieruje Grzegorz Smoliński, uciekł projekt na 160 mln zł, bo słoweński inwestor postanowił rozbudować moce w rodzimej fabryce. Fot. Marek Wiśniewski

Słoweńcy mieli zainwestować w Warmińsko-MazurskiejSpecjalnej Strefie Ekonomicznej wraz z Dekorglassem, firmą z Działdowa zajmującą się zdobieniem opakowań szklanych dla takich marek, jak Dior, Gucci czy Johnny Walker. W grudniu 2016 r. strefa została poszerzona o tereny należące do Steklarna Hrastnik Polska — spółki, w której Słoweńcy mają 60 proc., a reszta należy do Dekorglassu. Firmy planowały budowę huty szkła za 160 mln zł i zatrudnienie w niej do końca 2020 r. co najmniej 200 osób. Przy zdobieniu opakowań, które miały powstawać w hucie, zatrudnionych miało być 1200 osób. Dziś klienci Dekorglassu dostarczają mu opakowania, które po wykonaniu zdobień, wracają do nich.

— Jest zbyt wcześnie, by mówić, co zrobimy w tej sytuacji — ucina Gabriel Chojak, założyciel i prezes Dekorglassu.

— Nie komentuję — mówi Grzegorz Smoliński, prezesWarmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika jednak, że polska spółka nie zrezygnowała z inwestycji. Przeprowadzi ją, ale w innej lokalizacji. Steklarna zainwestuje w Hrastniku 45 mln EUR, a budowa zakładu ma się zakończyć w 2022 r. W ramach projektu powstanie nowy piec produkujący 150 ton szkła dziennie, zakład produkujący butelki, rozbudowany zostanie zakład dekorowania i przybędzie powierzchni magazynowej. © Ⓟ

160 mln zł Tyle miała zainwestować Steklarna Hrastnik Polska, spółka słoweńskiego producenta opakowań szklanych i Dekorglassu, polskiej firmy, która zajmuje się ich zdobieniem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu