Śmierć obligacji na jednym wykresie (WYKRES TYGODNIA)

Sporządzony przez Bank of America ML wykres pokazuje, jak to się stało, że inwestorzy dopłacają europejskim rządom za możliwość pożyczania im pieniędzy.

Zobacz więcej

Notowania indeksu rentowności obligacji Niemiec, Francji, Holandii, Austrii, Luksemburga i Finlandii o terminach wykupu do trzech lat, obliczanego przez Bank of America Merrill Lynch BofA ML, Bloomberg

W lutym przeciętne rentowności obligacji krajów z trzonu strefy euro spadły poniżej minus 0,4 proc. i były najniższe w historii. Indeks rentowności obligacji Niemiec, Francji, Holandii, Austrii, Luksemburga i Finlandii o terminach wykupu do trzech lat, obliczany przez BofA ML, trwale spadł poniżej zera już na przełomie 2014 i 2015 r., na kilka tygodni przed tym jak EBC ogłosił program skupu obligacji w strefie euro. W grudniu EBC obniżył stopę procentową do minus 0,3 proc., a inwestorzy spekulują, że w marcu podejmie kolejne działania zmierzające do stymulowania gospodarki.

Ujemne stopy procentowe, podbijające ceny obligacji do takich pułapów, że inwestorzy trzymający je do wykupu mogą być pewni poniesienia straty, mają jednak sporo wad. Zdaniem Helge Pedersena, ekonomisty banku Nordea, pomagają krajom starającym się osłabić własną walutę, takim jak Dania czy Szwajcaria. Nie są jednak niewłaściwym narzędziem dla banków centralnych próbujących stymulować gospodarkę, ponieważ nie pobudzają akcji kredytowej. Skutkiem ubocznym jest zagrożenie dla stabilności sektora bankowego, dodaje Stephen Jen, współzałożyciel firmy inwestycyjnej SLJ Macro Partners. Wartość emisji obligacji, których rentowność utrzymuje się poniżej zera, sięgnęła w skali globu 7 bln USD, a większość z nich to papiery rządów europejskich.

„To w długim terminie wielki problem. Notowania tych obligacji na pewnym etapie mogą się załamać, jeśli inflacja przyspieszy, lub banki centralne wycofają się niekonwencjonalnych narzędzi łagodzenia polityki” – zauważa Lisa Abramowicz, komentatorka agencji Bloomberg.


Notowania indeksu rentowności obligacji Niemiec, Francji, Holandii, Austrii, Luksemburga i  Finlandii o terminach wykupu do trzech lat, obliczanego przez Bank of America Merrill Lynch. Źródło BofA ML, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Śmierć obligacji na jednym wykresie (WYKRES TYGODNIA)