Solemis Group zastąpi Great Plains

Kamil Kosiński
opublikowano: 22-06-2005, 00:00

Great Plains nie odpowiada już za dystrybucję części systemów ERP produkowanych przez Microsoft. Firma zmieni też nazwę.

Microsoft nie jest już udziałowcem gdyńskiej spółki Great Plains Software Polska. Firma ta przestała też odpowiadać za budowę kanału sprzedaży dla aplikacji ERP produkowanych przez Microsoft, a wywodzących się z Great Plains Software, przejętego na przełomie lat 2000-01 przez koncern Billa Gatesa. Zaszłości w umowach dystrybucyjnych powodowały, że sam Microsoft nie mógł w Polsce sprzedawać tego oprogramowania. Miał tylko 20 proc. udziałów w gdyńskiej spółce. Obecnie za sprzedaż wszystkich swoich aplikacji biznesowych w kraju odpowiada sam Microsoft.

— To efekt długotrwałych negocjacji. Wiadomo, że takie rozmowy mają różne momenty, ale w tym przypadku nie pojawił się żaden nadzwyczajny impuls, który doprowadziłby do zawarcia porozumienia — twierdzi Tomasz Bochenek, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoftu.

W nowych szatach

Niebawem gdyńska spółka zmieni też nazwę na Solemis Group.

— Nowa nazwa została już zgłoszona do sądu. Czekamy na jej rejestrację — informuje Ryszard Sadowski, prezes i główny udziałowiec firmy.

Pod nowym szyldem spółka będzie odpowiadać za wsparcie techniczne dotychczasowych użytkowników systemów wywodzących się z Great Plains. Zostanie też kolejnym partnerem Microsoftu w zakresie oprogramowania wywodzącego się z dawnego Navision. Nie jest jednak do końca jasne, co to oznacza.

— Kilka kwestii musi być jeszcze uściślone. Great Plains Software Polska nie prowadziła przecież wdrożeń, a z reguły taki jest sens naszych umów z partnerami. W tym przypadku będzie raczej chodziło o przygotowywanie rozwiązań niszowych przeznaczonych do współpracy z naszymi systemami — zaznacza Tomasz Bochenek.

Ryszard Sadowski potwierdza, że pod nową nazwą przedsiębiorstwo chce się specjalizować w dostarczaniu oprogramowania uzupełniającego typowe systemy ERP. W pierwszej kolejności wprowadzi do Polski system kontrolingowy Prophix. Pod koniec lata planuje zaś rozpocząć dystrybucję aplikacji analitycznej, której nazwy jeszcze nie ujawnia.

— Chcemy pokazać, że aplikacje business intelligence są przydatne również w średnich firmach, a nie tylko gigantach sektora bankowego czy telekomunikacyjnego — podkreśla Ryszard Sadowski.

To nie dla nas

W najbliższym czasie do Polski nie trafi za to oprogramowanie e-commerce firmy Praxis Software, którego europejskim dystrybutorem została spółka kilka miesięcy temu.

— Badaliśmy rynek i stwierdziliśmy, że nie ma u nas popytu na tego typu produkt. Jest po prostu za drogi — wyjaśnia Ryszard Sadowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Solemis Group zastąpi Great Plains