Solorz i Brzoska weszli w eObuwie

opublikowano: 31-03-2021, 23:40

Spółki miliarderów zdecydowały, że kupią od CCC 10-procentowe pakiety akcji Eobuwia po 500 mln zł każdy. CCC ustaliło też warunki wykupu twórcy e-sklepu.

Miliarderzy potrafią się szybko dogadać. 11 marca giełdowa grupa obuwnicza CCC poinformowała, że rozpoczęła „finalne negocjacje w zakresie pozyskania nowych inwestorów dla eObuwie.pl". W następnych dniach potencjalni inwestorzy – Cyfrowy Polsat, kontrolowany przez Zygmunta Solorza, i cypryjski wehikuł Rafała Brzoski, twórcy InPostu – zbadali spółkę i podjęli decyzję o zakupie jej akcji. 31 marca zawarto przedwstępne umowy, finalizacja transakcji wymaga jeszcze zgód banków, kredytujących CCC, oraz walnego zgromadzenia obuwniczej spółki.

Rafał Brzoska na razie nie komentował oficjalnie przyczyn, które skłoniły go do inwestycji w Eobuwie. Cyfrowy Polsat informował natomiast wprost, że to dla niego krótkoterminowy projekt finansowy i zamierza sprzedać walory w ofercie publicznej Eobuwia, do której może dojść w 2022 lub 2023 r. Podkreślał przy tym, że dzięki tej inwestycji może zbudować doświadczenie w branży e-handlowej, co przyda się przy rozwoju kupionej w ubiegłym roku grupy Interia.

Zgodnie z raportem giełdowym umowy z nowymi akcjonariuszami Eobuwia przewidują warunki wyjścia przez nich z inwestycji, zawierają też zapisy, uprawniające CCC do “pociągnięcia do sprzedaży inwestorów - z zastrzeżeniem, że cena sprzedaży musi być o 10 proc. wyższa niż cena płacona przez inwestorów za pakiet akcji“.

To, że na inwestycję w Eobuwie zdecydowały się spółki dwóch polskich miliarderów, dla rynku było pewną niespodzianką. Inwestycją w Eobuwie zainteresowane były bowiem duże fundusze private equity - wymieniano m.in. Cinven i Mid Europę, obecne w akcjonariacie Allegro. Największym z nich był japoński Softbank, o którego zainteresowaniu jako pierwszy poinformował w styczniu Reuters. Nasze źródła potwierdzają, że Softbank rzeczywiście był blisko Eobuwia - według nich jednak kontrolujący CCC Dariusz Miłek osobiście ściągnął do spółki dwóch innych członków listy najbogatszych Polaków.

Trafiona inwestycja
Trafiona inwestycja
CCC, którego głównym akcjonariuszem jest Dariusz Miłek, wesżło w Eobuwie w 2015 r., kupując 75-procentowy pakiet za 130 mln zł. Teraz dostanie 1 mld zł za 20 proc. walorów spółki, która bardzo szybko rozwija się w internecie.

CCC po dokonaniu transakcji będzie miało 55 proc. akcji Eobuwia. Przy obecnej wycenie taki pakiet jest wart 2,75 mld zł, podczas gdy giełdowa kapitalizacja całej grupy CCC, czyli biznesu stacjonarnego i internetowego, to 5 mld zł. Wkrótce może jednak zwiększyć udział w internetowej spółce.

Gotówka pozyskana z transakcji ma pozwolić CCC na realizację kilku celów. Przede wszystkim pozwoli na częściową spłatę i refinansowanie zadłużenia, na co ma zostać przeznaczonych około 400 mln zł. Reszta ma posłużyć jako poduszka finansowa na ewentualne gorsze czasy w związku z pandemią - a także jako rezerwa na częściowe sfinansowanie kupna 25 proc. akcji Eobuwia, które wciąż są w posiadaniu wehikułu inwestycyjnego Marcina Grzymkowskiego, założyciela spółki. CCC ma opcję zakupu tego pakietu od momentu inwestycji w spółkę w sierpniu 2015 r. Za 75 proc. akcji Eobuwia zapłaciło wtedy 130 mln zł. Teraz za resztę ma zapłacić dużo więcej.

“CCC lub podmiot z grupy CCC nabędzie od MKK3 [spółka Marcina Grzymowskiego, twórcy Eobuwia - red.] łącznie 20 proc. akcji Eobuwia za łączną cenę 720 mln zł w terminie przypadającym nie później niż 30 września 2021 r. Ponadto, z zastrzeżeniem uzgodnienia wiążącej nowej umowy, CCC lub podmiot z grupy CCC złoży MKK3 nieodwołalną ofertę nabycia pozostałych posiadanych przez MKK3 5,01 proc. akcji Eobuwia za łączną cenę 180 mln zł, zasadniczo ważną w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2025 r. lub do dnia przydziału akcji Eobuwia oferowanych w ramach pierwszej oferty publicznej akcji" - głosi komunikat giełdowy CCC.

W ubiegłym roku przychody Eobuwia wzrosły o 52 proc. do 2,2 mld zł, przy marży EBITDA w wysokości 9 proc. Tymczasem przychody całego CCC w 2020 r. to 5,26 mld zł, czyli o 2,5 proc. mniej niż rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane