Sprawa WGI: ciąg dalszy nastąpi

opublikowano: 22-10-2019, 16:44

Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił postanowienie Sądu Okręgowego, który umorzył sprawę, wytoczoną przez Przewodniczącego KNF na rzecz były klientów domu maklerskiego WGI. Sprawa ma się toczyć dalej.

Sąd Apelacyjny podkreślił, że Przewodniczący KNF wykonał nałożone na niego zobowiązania procesowe, a co za tym idzie nie było podstaw do umorzenia postępowania. 

Zobacz więcej

Jedna z rozpraw ws. WGI

fot. WM, Puls Biznesu

Jak podaje KNF, szef jej poprzednika (KPWiG) wystąpił 4 sierpnia 2006 r. z powództwem cywilnym na rzecz byłych klientów WGI przeciwko członkom zarządu oraz rady nadzorczej WGI Dom Maklerski.

Zgodę na objęcie powództwem wyraziło 828 poszkodowanych inwestorów,którzy przekazali do KPWiG dokumenty umożliwiające złożenie pozwu. Wartość przedmiotu sporu wyniosła ponad 239 mln zł.

Przewodniczący KNF podjął decyzję o wytoczeniu drugiego powództwa w tzw. sprawie WGI. Pozew został złożony w Sądzie Okręgowym w Warszawie w IV Wydziale Cywilnym w dniu 19 kwietnia 2007 r. Pozew objął 73 inwestorów, którzy nie zdołali zgłosić się do KPWiG w 2006 r.

Wniesione w 2006 r. i 2007 r. pozwy zostały połączone do wspólnego rozpoznania. Aktualnie sprawa znajduje się w gestii IV Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie.

"Postępowanie w przedmiotowej sprawie toczy się od 2006 roku. W sprawie przeprowadzono obszerne postępowanie dowodowe, w którym przesłuchano kilkunastu świadków, sporządzono również dowód z opinii biegłych oraz wykonano czynności dowodowe zagranicą w ramach pomocy prawnej (w Stanach Zjednoczonych). Zakończenie postępowania dowodowego (nie zostali przesłuchani tylko pozwani) oznacza, że sprawa dojrzała do rozstrzygnięcia" - uważa KNF.

Postanowieniem z 6 lutego 2019 r. Sąd Okręgowy umorzył postępowanie uznając, że jego zarządzenia dotyczące usunięcia braków formalnych na liście poszkodowanych nie zostały prawidłowo wykonane przez Przewodniczącego KNF.

Urząd KNF nie podzielał oceny prawnej sądu, w związku z czym postanowienie zostało 4 marca 2019 r. zaskarżone.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy