Sprawozdania finansowe tylko elektronicznie

opublikowano: 14-03-2018, 22:00

Spółka, która nie powoła organu do jej reprezentacji, może być do tego zobowiązana przez sąd rejestrowy — wynika z noweli ustawy o KRS.

Już tylko drogą elektroniczną mogą być składane sprawozdania finansowe firm wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). W tradycyjnej formie papierowej można je było złożyć w rejestrze do 14 marca. Od dziś jedynie online — i dotyczy to także bilansów za 2017 r., które wyjątkowo do 30 września przedsiębiorcy mogą przesłać w postaci skanów. Powinny być one opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Takie zasady wprowadza nowela ustawy o KRS z 26 stycznia. Zgodnie z nią od października tego roku firmy będą przesyłać dokumenty wyłącznie w formie elektronicznej i w strukturze jednolitego pliku kontrolnego. Według zamysłu ustawodawcy obowiązkowa elektroniczna postać sprawozdań finansowych ma zwiększyć możliwość opracowania i analizy danych zawartych w tych dokumentach. Zautomatyzowanie ich weryfikacji powinno odciążyć sądy rejestrowe w okresach sprawozdawczych, tj. od czerwca do września każdego roku. Bilanse te będą umieszczane w repozytorium dostępnym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (MS). Nowela przewiduje, że za dwa lata wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS będą składane w systemie teleinformatycznym. Ma to uprościć rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej, ułatwić komunikację z sądem i zarazem przyspieszyć działania sądu rejestrowego, w tym przy integracji rejestrów centralnych, handlowych i spółek.

Nowe obowiązki czekają też osoby reprezentujące dany podmiot oraz likwidatorówi prokurentów. Będą oni musieli dołączyć do wniosku o wpis do rejestru oświadczenia zawierającego zgodę na powołanie ich na te funkcje oraz o ich adresach do doręczeń. Każdorazowa zmiana tych osób oraz ich danych musi być zgłoszona do KRS. Ponadto, w razie braku organu uprawnionego do reprezentacji osoby prawnej, sąd rejestrowy będzie miał prawo wezwać do jego ustanowienia pod rygorem karnym. Maksymalna grzywna to 10 tys. zł, ale trzecia ponowiona może być jeszcze wyższa. Ustawodawca wprowadził również obowiązek weryfikacji karalności osób powoływanych na prokurentów. Od 1 października również ich obejmie zakaz pełnienia funkcji w przypadku skazania za określone przestępstwa gospodarcze. Ma on być stosowany też do członków zarządu spółki partnerskiej oraz rady nadzorczej spółki komandytowo-akcyjnej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Sprawozdania finansowe tylko elektronicznie