Sprzedaż niemieckich hurtowników zwolni o połowę

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-01-2023, 19:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Niemieccy hurtownicy powinny liczyć się z drastycznym spadkiem tempa wzrostu sprzedaży w tym roku po jej bezprecedensowym wyskoku w 2022 r., informuje Reuters.

FABIAN BIMMER / Reuters / Forum

Taki czarny scenariusz przedstawiło w czwartek niemieckie Stowarzyszenie Handlu Hurtowego i Zagranicznego (BGA). Ostrzegło ono, że spadek dynamiki sprzedaży hurtowników może w 2023 r. sięgnąć 50 proc. Prognoza sugeruje jedynie 8 proc. wzrost (r/r) w tym roku do kwoty 1,9 bln EUR. Po uwzględnieniu inflacji wskaźnik zwiększyłby się jednie o około 1 proc.

Tymczasem w roku 2022 sprzedaż hurtowników wzrosła o 16 proc. (r/r) osiągając poziom 1,74 bln EUR. Eksperci podkreślają, że zwyżka „wymuszona” została głównie wzrostem cen, a nie wolumenów. Skorelowany o inflacje wskaźnik urósł o 0,8 proc.

Zgodnie z badaniem BGA, 4 proc. firm hurtowych widzi zagrożenie dla swojej egzystencji ze względu na wzrost kosztów energii, podczas gdy 40 proc. zostało poważnie dotkniętych rosnącymi kosztami, z którymi mimo wszystko jest w stanie sobie poradzić.

W związku z utrzymującymi się nadal (przynajmniej w części branż) problemów z łańcuchami dostaw, 78 proc. firm uzupełnia i gromadzi zapasy, a 46 proc. dywersyfikuje swoich dostawców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane