Start-upy dają inwestorom 3+

opublikowano: 15-05-2018, 22:00

Złota księga venture capital w Polsce nie pozostawia złudzeń. Sektor dopiero raczkuje i uczy się, jak obsługiwać technologicznych nowicjuszy.

Pod względem liczby graczy polski rynek venture capital (vc) stanowi jedynie 3 proc. całego europejskiego ekosystemu inwestycji w młody biznes — policzyli przedstawiciele fundacji Startup Poland. Z przygotowanego przez nich raportu, prezentowanego podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, wynika, że krajowi inwestorzy posługują się głównie pieniędzmi publicznymi. Do wzięcia jest ich sporo, niechętnie więc wykładają własny kapitał.

— Gdyby nie pieniądze publiczne, funduszy vc w Polsce właściwie by nie było — zaznacza Julia Krysztofiak-Szopa, prezes Startup Poland.

W technologiczne biznesy rodzimi inwestorzy wkładają zwykle niewielkie kwoty — najwięcej zadeklarowanych przez start-upy transakcji nie przekroczyło 500 tys. zł. Pieniądze otrzymują głównie firmy w bardzo wczesnej fazie rozwoju, tzw. seed. Dla bardziej zaawansowanych projektów finansowania na rynku już brakuje.

— Dla porównania, w Europie Zachodniej rundy typu seed przynoszą start-upom przeciętnie 700 tys. EUR, a za oceanem — ponad 1,5 mln USD. Na amerykańskim rynku jest przy tym znacznie więcej kapitału prywatnego — dodaje Julia Krysztofiak-Szopa.

Z raportu Startup Poland wynika, że młode firmy oceniają inwestorów na mocne 3+ — za uczciwość, partnerskie traktowanie i profesjonalizm dają im odpowiednio: 3,85 3,68 i 3,32 pkt w pięciopunktowej skali. Odpowiadając na pytanie, czy ponownie zdecydowaliby się na wybór tego samego funduszu, krańcowe odpowiedzi — „zdecydowanie tak” lub „zdecydowanie nie” — wybrało odpowiednio 33 i 15 proc. przedsiębiorców. Najlepiej ocenionym przez start-upy funduszem okazał się Inovo VC.

— Każdy przedsiębiorca na pytanie, czy chce stworzyć dużą firmę, odpowie „tak”. Nie każdy jest jednak gotowy na koszty i trudności, które z tego wynikają, takie jak bardzo ciężka praca, stały rozwój siebie i zespołu — zaznacza cytowany w raporcie Tomasz Swieboda, partner zarządzający Inovo VC.

 

OKIEM EKSPERTA - Rafał Szafraniec, partner KPMG w Polsce

Kapitał na start

Wokół start-upów funkcjonuje bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura otoczenia biznesu — parki technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości czy programy akceleracyjne. Pojawiają się jednak pytania, czy jednostki te dobrze spełniają swoje zadania edukacyjne i doradcze oraz czy start-upy często spotykają się z barierami instytucjonalnymi, formalno-prawnymi, które utrudniają prowadzenie biznesu. Młodzi ludzie, myślący o założeniu start-upu, najczęściej mają pomysł, ale potrzebują zewnętrznego wsparcia w jego realizacji. Sektor venture capital w Polsce jest mocno uzależniony od publicznych pieniędzy. Z drugiej strony, na początkowym etapie rozwoju projektów technologicznych aniołowie biznesu czy fundusze vc niechętnie sami inwestują w start-upy, ponieważ stopa zwrotu jest za niska, a ryzyko zbyt duże. Jest więc potrzeba wypełnienia tej luki finansowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu