Stopa overnight w Hongkongu podskoczyła o ponad 500 pkt

opublikowano: 29-09-2015, 07:11

Stopa overnight dla pożyczek juanowych podskoczyła w Hongkongu do rekordowego w historii poziomu, co było reakcją m.in. na największe umocnienie waluty od jej dewaluacji 11 sierpnia, donosi Bloomberg.

The Hong Kong Interbank Offered Rate (Hibor) podskoczyła aż o 535 punktów bazowych do 8,73 proc., wynika z danych Treasury Markets Association. To najwyższy poziom odkąd wprowadzono fixing w czerwcu 2013 r. Wzrost był odpowiedzią na umocnienie juana w stosunku do dolara o 0,35 proc. do poziomu 6,3714, zanim aprecjacja nieco wyhamowała do 0,13 proc. Ruch na chińskiej walucie w Szanghaju był zdecydowanie bardziej ograniczony i wyniósł jedynie 0,08 proc.

Stopa overnight HIBOR dla pożyczek juanowych
Zobacz więcej

Stopa overnight HIBOR dla pożyczek juanowych Bloomberg

W minionych tygodniach Ludowy Bank Chin interweniował zarówno na krajowym, jak i zagranicznych rynkach w celu podtrzymania kursu juana, w ramach polityki która doprowadziła do wycofania sporej ilości juanów z systemu finansowego. Poprzez państwowych pożyczkodawców PBC skupował juany w Hongkongu i Szanghaju.

Podejrzewa się, że to właśnie interwencje PBOC są powodem tak gwałtownego skoku Hiboru – ocenia Tommy Ong, dyrektor zarządzający w DBS Hong Kong. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu