Strach przed krachem dał najwyższe zyski

Bernard Waszczyk Open Finance
opublikowano: 07-05-2012, 00:00

W kwietniu najwyższą stopę zwrotu przyniósł fundusz Opera Eurogeddon, stawiający na rozpad strefy euro.

Opera Eurogeddon to fundusz, którego pomysłodawcą i zarządzającym jest prof. Krzysztof Rybiński, wyróżniający się ostatnio snuciem szczególnie czarnych scenariuszy dla przyszłości europejskiej gospodarki.

W chwili jego uruchomienia, w drugiej połowie lutego tego roku, Opera TFI chwaliło się, że to jedyny w Europie fundusz, którego celem jest osiągnięcie wysokich zysków w scenariuszu bankructwa Grecji, poważnych kłopotów innych krajów południa starego kontynentu, ewentualnego rozpadu strefy euro lub masowego wycofywania pieniędzy z banków w strefie euro.

Na razie brak jeszcze danych, czy fundusz spotkał się z zainteresowaniemze strony inwestorów. Skierowany jest raczej do zamożnych inwestorów, bo pierwsza minimalna wpłata to nie mniej niż 40 tys. EUR. Jak widać po wyniku za kwiecień — plus 8,3 proc., czyli ponad dwa razy więcej od kolejnego w zestawieniu funduszu Idea Zmiennego Zaangażowania (4 proc.) — można oczekiwać, że w okresach, gdy na rynkach będą dominowały negatywne nastroje, zwłaszcza w odniesieniu do Europy, fundusz Krzysztofa Rybińskiego będzie na tym korzystał.

Choć w zasadzie nie sposób wiarygodnie ocenić, jakie są szanse na realizację czarnego scenariusza, sam pomysł na stworzenie takiego funduszu wydaje się trafiony i — być może — odniesie marketingowy sukces. Wśród funduszy, które w kwietniu nie sprawiły swoim posiadaczom większego rozczarowania, znalazły się przede wszystkim produkty oparte na papierach dłużnych.

Swoją niewielką rolę odegrało tu też lekkie osłabienie złotego względem euro (0,25 proc.) i dolara (1,02 proc.), które sprawiło, że w czołówce funduszy uplasowały się te inwestujące w papiery dłużne denominowane głównie w tych dwóch walutach. Jednak fundusze operujące głównie na polskim rynku długu także zanotowały całkiem przyzwoite wyniki.

Średni wzrost wartości jednostek uczestnictwa funduszy polskich obligacji skarbowych wyniósł 0,6 proc. Dobry wynik, zwłaszcza jak na tę kategorię, odnotowały fundusze rynku pieniężnego, dla których średni zysk w kwietniu podliczono na 0,4 proc. Pod kreską były natomiast fundusze akcji polskich. Średnie straty funduszy akcji małych i średnich spółek wyniosły 3,5 proc. Nieco mniej — 2,6 proc. — straciły fundusze uniwersalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bernard Waszczyk Open Finance

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Strach przed krachem dał najwyższe zyski