Strach znów zajrzał w oczy inwestorom (RELACJA)

opublikowano: 27-04-2022, 07:24
aktualizacja: 27-04-2022, 17:34

Zapraszamy do śledzenia relacji z najważniejszych wydarzeń na rynkach finansowych. Informacje ze świata polityki i gospodarki na bieżąco.

17:33 Bilans dnia na GPW to spadek WIG20 o 0,7 proc., mWIG-u 40 o 2,77 proc. i sWIG-u 80 o 1,4 proc.

16:48 EUR/PLN przetestował ważny opór znajdujący się w okolicach 4,73 i przy braku niespodziewanych informacji z otoczenia rynku, złoty może wkrótce odzyskiwać swoją siłę - powiedział PAP Biznes ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Zdaniem ekonomisty, na SPW po dwudniowej korekcie rynek wraca do głównego trendu, a inwestorzy czekają już na dane o inflacji i majowe posiedzenie RPP.

16:47 Brytyjczycy mogą jeszcze przed końcem tego roku całkowicie zaprzestać importu gazu z Rosji, twierdzą źródła agencji Bloomberg. To wcześniej niż zakładano.

15:35 S&P rośnie po pięciu minutach sesji o 0,51 proc., a Nasdaq odbija o 0,87 proc.

15:02 Niemiecki rząd deklaruje solidarność z innymi partnerami unijnymi i zamierza dokonywać płatności za rosyjski gaz w euro, ewentualnie w dolarach, informuje Bloomberg.

Już robią to Austriacy.

13:47 Wydaje się, że amerykańskie giełdy podejmą próbę odreagowania silnej wtorkowej przeceny. Sugeruje to rosnąca systematycznie wycena kontraktów na indeksy giełd za Atlantykiem. Więcej...

12:49 Zatrzymanie dostaw gazu do Polski i Bułgarii to nie szantaż. Rosja zrobi to samo z innymi odbiorcami, którzy nie zapłacą w rublach - mówi Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, cytowany przez agencję Bloomberg. Jak podkreślił, “Rosja jest partnerem, na którym można polegać”.

Tymczasem zwyżka cen gazu w Europie zelżała po sygnałach o niezakłóconej kontynuacji dostaw do Niemiec.

11:59 Analitycy Pekao o konsekwencjach zatrzymania dostaw. Kto ucierpi?

11:54 Solidarność europejska w starciu z Rosją?

Biznes to biznes. Jak informuje agencja Bloomberg, powołując się na informacje od osoby zbliżonej do Gazpromu, czterech europejskich klientów koncernu już zapłaciło za dostawy w rublach, a w sumie dziesięciu otworzyło konta w Gazprombanku, a więc instytucji, przez którą zgodnie z wolą Władimira Putina rozliczane mają być rachunki.

11:20 Niemiecki rząd poinformował, że prowadzi rozmowy z unijnymi partnerami w temacie zatrzymania dostaw gazu do Polski i Bułgarii przez Rosję, podaje agencja Bloomberg. Choć ruch uznano za niepokojący, to zapewniono, że bezpieczeństwo dostaw jest obecnie zagwarantowane.

10:20 KE planuje skoordynowaną reakcję na wstrzymania dostaw gazu przez Rosję>>

10:18 Wiaczesław Wołodin, przewodniczący rosyjskiej Dumy, poparł odcięcie dostaw gazu do krajów, które odmówiły płacenia w rublu, informuje agencja Bloomberg.

“Niech przywódcy tych krajów wytłumaczą obywatelom jak sobie z tym poradzą i w czym interesie podjęli taką decyzję. Powinniśmy zrobić to samo [odciąć od dostaw - red.] także inne wrogie kraje” - napisał polityk w serwisie Telegram.

10:10 Ekonomiści ING zauważają, że przerwy w dostawach gazu to jeden z głównych czynników który może stać się powodem recesji w Eurolandzie.

“Dotychczasowe dane z Europy nieco rozwiewały obawy, iż wojna spowoduje recesje, jednak odcięcie dostaw gazu do Polski (...) wzbudzi obawy, że mogą być odcięte kolejne kraje zachodnie. Taki scenariusz rodziłby obawy także dla Polski, bo nie moglibyśmy korzystać z rewersu gazu z Niemiec" - napisali w komentarzu codziennym.

Ich zdaniem złoty zareagował zbyt nerwowo, podobnie obligacje.

10:04 Na NewConnect warto zwrócić uwagę na skaczący kurs Columbusa, działającego w sektorze OZE.

10:03 Rzut oka na kurs Ciechu, dla którego dostawy gazu - podobnie jak dla Grupy Azoty - są kluczowe.

9:46 Kamil Kliszcz, analityk z BM mBanku, w komentarzu specjalnym pisze o skutkach dla PGNiG i o możliwościach zastąpienia gazu z kontraktu jamalskiego.

“Z punktu widzenia samego PGNiG wpływ powyższych wydarzeń na wyniki w krótkim terminie powinien być neutralny lub tylko lekko negatywny (ochrona w postaci rekompensat dla sprzedaży regulowanej, zamieszanie na pozycjach hedgingowych raczej niewielkie, ewentualne redukcje największych odbiorców bez wpływu na marże, negatywny wpływ z tytułu pokrywania pozycji miesięcznych na rynku spot). W średnim terminie wyższe ceny gazu oraz rozszerzenie spreadów arbitrażowych Henry Hub- TTF będą dla Spółki korzystne” - napisał analityk.

Cały komentarz specjalny tutaj:

pdf
20220427_PGNiG.pdf
download

9:39 Warto zwrócić uwagę na drożejące akcje wydobywającego gaz Serinusa.

9:37 Michał Stajniak, analityk XTB, o wpływie cen surowców na inflację.

Okazuje się, że w dłuższym terminie wpływ cen surowców na inflację jest raczej ograniczony. Z drugiej strony w czasach, kiedy wzrosty cen surowców sięgają kilkudziesięciu procent, kontrybucja surowców w inflacji nierzadko przekracza 50%.

Źródło: Macrobond, XTB

9:32 Fatalnie sesję rozpoczął Alior Bank, który po rozczarowujących wynikach spada o prawie 10 proc.

W dół idzie zresztą cała branża bankowa, co ciąży indeksom. mBank -6,6%, Millennium -6,5%

9:16 Kurs PGNiG szybko wyszedł nad kreskę.

9:02 Na plus wyróżnia się JSW, drożejące o 1,9 proc. (inwestorzy liczą na zwyżkę cen węgla), na przeciwnym biegunie mBank (-2,6 proc.) i PGNiG (-1,9 proc.).

O 2,7 proc. podrożały akcje Bogdanki, o 3,8 proc. Bumechu.

Kurs Grupy Azoty -3,1 proc.

9:01 WIG20 wzrósł o 0,57 pkt do 1897,03 pkt na otwarciu sesji w środę.

8:47 Z czystej arytmetyki wynika, że tej zimy gazu dla wszystkich w Europie nie starczy – przestrzega Michał Kurtyka, były minister klimatu.

8:46 Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku są coraz wyższe, a inwestorzy rozważają skutki decyzji Rosji o ograniczeniu dostaw gazu ziemnego do Polski i Bułgarii. W tym czasie Europa przygotowuje się do ograniczenia importu z Rosji ropy naftowej - informują maklerzy.

8:43 Ekonomiści PKO BP: Nasze analizy wskazują, że dzięki prowadzonej w ostatnich latach polityce dywersyfikacji źródeł gazu i integracji krajowego rynku z europejską siecią przesyłową, Polska jest przygotowana do odcięcia rosyjskiego gazu, bez konieczności wprowadzania ograniczeń w jego dostępności dla odbiorców przemysłowych (szczegóły w raporcie, który dziś opublikujemy). Objęcie większości detalicznych odbiorców gazu taryfami URE będzie także łagodzić i rozkładać w czasie wpływ wzrostu cen gazu na europejskim rynku na krajową inflację.

8:24 Przy okazji zapraszamy na czat inwestorski z Markiem Wadowskim, wiceprezesem Grupy Azoty, który odbędzie się 29 kwietnia o godz. 12.00.

Grupa opublikuje dziś wyniki finansowe za 2021 r.

8:22 Jeszcze kilka zdań od Krystiana Brymory, tym razem w kontekście PGNiG i Grupy Azoty.

“Zwracamy uwagę iż dostawy gazu z Rosji do Europy, nawet w ostatnich dniach, były 10-20% powyżej stanu sprzed wybuchu wojny (-30/40% r/r) bez użycia przepustowości gazociągu jamalskiego. Jeśli dostawy nie zostaną wstrzymane na gł. punktach wejścia (Niemcy, Słowacja) PGNiG może pozyskiwać gaz z alternatywnych kierunków (rewers Jamał, Lasów, czy połączenie z Czechami). W przypadku zamknięcia tych kierunków prawdopodobna staje się reglamentacja gazu dla odbiorców przemysłowych. Największym z nich jest Grupa Azoty (2,3 mld m3). Największy udział w kosztach gaz stanowi w Puławach (40% w kosztach ogółem). W podziemnych magazynach gazu może przebywać 2,4 mld m3, co pokrywa ponad połowę letniego, obniżonego zużycia” - dodaje Krystian Brymora.

8:15 Sytuacja na razie nie powinna mieć wpływ na dostępność paliwa dla krajowych odbiorców, ale rodzi obawy o wstrzymanie dostaw do innych europejskich krajów, które również odmówiły płatności w rublach. W naszej opinii Europa, której przemysł jak i energetyka są bardziej uzależnione od gazu, nie jest w stanie poradzić sobie bez rosyjskiego paliwa i bez jego reglamentacji dla odbiorców przemysłowych. Polska tak, ale za 6-8 miesięcy. Może to utrzymywać ceny energii elektrycznej i alternatywnego paliwa czyli węgla kamiennego na b. wysokim poziomie - komentuje Krystian Brymora, analityk DM BDM, w porannej nocie do klientów.

Warto więc obserwować akcje Bumechu i Bogdanki.

8:03 Gaz w Europie podrożał o 24 proc.

7:37 Brak eksplozji obrotów pokazuje, że kapitulacji średniotermiowej oznaczającej przesilenie wciąż nie ma - uważają eksperci Opoka TFI.

7:37 Kontrakty terminowe na S&P500 rosną o 0,46 proc.

7:29 JP Morgan zmienił rekomendację i cenę docelową akcji Allegro, które wczoraj mocno potaniały i dołożyły się do spadku WIG20 poniżej bariery 1900 pkt.

7:27 O poranku złoty, którego kurs do euro podskoczył wczoraj do 4,71 zł, utrzymuje się na poziomie zbliżonym do lokalnego szczytu.

7:24 W Polsce tematem nr 1 jest zakręcenie gazu przez Rosjan. Potwierdził to PGNiG. Grupa odmówiła zapłaty za gaz z kontraktu jamalskiego w rublach.

 • PGNiG i Gaz-System poinformowały, że obecnie wszystkie dostawy do odbiorców są realizowane zgodnie z ich zapotrzebowaniem.
 • PGNiG zapewnia, że jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków m.in. poprzez połączenia gazowe na granicy zachodniej i południowej oraz Terminal LNG w Świnoujściu.
 • Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział PAP, że wszyscy dotychczasowi odbiorcy gazu w Polsce otrzymają ten surowiec na poziomie, na jakim otrzymywali go do tej chwili.
 • Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa napisała we wtorek wieczorem na Twitterze, że "Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo - od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji.
 • “DGP” donosi, że Polska analizuje możliwość uruchomienia dostaw z Norwegii via Baltic Pipe wcześniej niż w październiku.

7:09 Na giełdzie w USA pogrom, co tyczy zwłaszcza spółek technologicznych. Jakby tego, co wydarzyło się na sesji było mało - i czego przyczyn należy szukać w obawach o wynik posiedzenia Fedu, zaplanowanego na przyszły tydzień - już po zamknięciu wyniki przedstawił Alphabet (właściciel Google’) i były one rozczarowujące. Przychody spółki w I kwartale były nieznacznie niższe od oczekiwań analityków (56 wobec 56,1 mld USD), co nie zdarzało się często. Kurs spadł o 6 proc. w handlu posesyjnym. Na osłodę pozostał ogłoszony buy back o wartości 70 mld USD.

indekszmiana proc.
Nasdaq
 • 4,0
 • Dow Jones IA
 • 2,4
 • S&P500
 • 2,8
 • Wyniki sesji w USA 26.04

  © ℗
  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Polecane