Stresuje cię praca? Dożyjesz setki

MK
opublikowano: 08-02-2011, 10:05

Im bardziej się stresujesz, tym dłużej żyjesz. Do tego zaskakującego wniosku doszli naukowcy z British Longevity Society (BLS).

Co cię nie zabije, to cię wzmocni - głosi stara ludowa mądrość. Z popularnym w korporacjach porzekadłem zgadza się doktor Marios Kyriazis, gerontolog, prezes BLS, i jego zespół badawczy. Uczony twierdzi, że szef kretyn, apodyktyczny klient, praca pod presją czasu i wszystkie inne rzeczy, które nas w firmie wkurzają, sprzyjają naszemu zdrowiu i długowieczności. Za to cieplarniane warunki - tj. praca monotonna, rutynowa, niewymagająca większego wysiłku emocjonalnego - czynią nas słabymi i zgnuśniałymi.

- Aby być w formie i dożyć setki, trzeba szukać wyzwań, które przecież z definicji wiążą się ze stresem – uważa dr Kyriazis. - Dopiero zmagając się z problemami, napięciem, pracownik staje się naturalnie zdyscyplinowany i działa na normalnych obrotach.

Odkrycie brytyjskich gerontologów z BLS można by zlekceważyć, gdyby nie potwierdzili go amerykańscy naukowcy z Texas University, według których dolegliwości zdrowotne częściej i mocniej dotykają ludzi wiodących rutynowe, uporządkowane życie. Jak dowiedli Amerykanie, u pracowników, którym menedżerowie nie stawiają dużych wymagań, ryzyko przedwczesnej śmierci jest o 43 proc. większe niż u osób pozbawionych wyzwań zawodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane