Student chce wracać z emigracji

Wykształceni na Zachodzie studenci pierwsze szlify zawodowe chcą zdobyć za granicą. Twierdzą, że później chętnie wrócą nad Wisłę.

Ryzyko utknięcia w pułapce demograficznej to jedno z zagrożeń wymienionych w rządowym planie rozwoju. Już w tym roku zacznie spadać liczba pracujących Polaków, a na problemy z brakiem rąk do pracy nad Wisłą eksperci zwracają uwagę od dłuższego czasu.

Jeśli nie uda się powstrzymać negatywnych trendów, naszej gospodarce grozi katastrofa. Nowa władza twierdzi, że ma pomysł na to jak zwiększyć dzietność w kraju, ale nawet jeśli plan się powiedzie, to pozwoli rozbroić demograficzną bombę za wiele lat.

Dlatego, żeby nie walczyć z pracowniczym deficytem, coraz więcej przedsiębiorców łakomie patrzy na imigrantów ze Wschodu. Niektórzy marzą o powrocie naszych emigrantów. Firma doradcza Boston Consulting Group (BCG) co roku pyta studiujących na Wyspach Brytyjskich Polaków nie tylko o plany na przyszłość, ale też o to, gdzie chcą je realizować.

Z ostatniego poglądowego badania, przeprowadzonego wśród studentów uczestniczących w Polish Economic Forum na London School of Economics, płyną optymistyczne wnioski — aż 83 proc. uczących się na Wyspach planuje powrót do ojczyzny, choć nie od razu. Odsetek zdecydowanych na zakup biletu powrotnego rośnie. Jeszcze rok temu było to 77 proc., a w 2014 r. zaledwie 40 proc.

Z ankiet wynika, że tylko jedna trzecia zamierza robić karierę w kraju w perspektywie 1-3 lat po zakończeniu edukacji. Ponad połowa pierwsze szlify chce zdobyć na obczyźnie i wielki come back zaplanowała w ciągu 4-7 lat. Co motywuje do powrotu? 36 proc. studiujących — wyższa jakość życia w Polsce, a 28 proc. — chęć rozkręcenia własnego biznesu. Na dalszych miejscach znalazły się względy rodzinne (21 proc.) i mniejsza konkurencja na rynku pracy (11 proc.).

Co ciekawe, o ile dla tych, którzy jeszcze się kształcą na Wyspach, myśl o powrocie jest naturalna, to dla pracujących tam profesjonalistów sprawa nie jest tak oczywista. 58 proc. deklaruje, że zamierza wrócić i napędzać PKB nad Wisłą, a reszta wybiera karierę nad Tamizą. Ci, którzy uwzględnili w planach ojczyznę, mają motywację podobną jak studenci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu