Szef PGE żegna się ze stołkiem

Henryk Baranowski, prezes największej polskiej firmy energetycznej, nie będzie się ubiegał o wybór na następną kadencję.

Jeszcze w połowie stycznia Henryk Baranowski, który od marca 2016 r. jest prezesem PGE, miał ochotę na reelekcję. Zgłosił się w konkursie, ale dwa tygodnie później rada nadzorcza ten konkurs zamknęła, nie podejmując żadnych decyzji. 6 lutego ogłoszono kolejny konkurs, a termin przyjmowania zgłoszeń upłynął 14 lutego. Wczoraj, w poniedziałek, otwarto koperty, co — zgodnie z przepisami giełdowymi — oznacza konieczność poinformowania rynku o ewentualnym braku koperty od kogoś z aktualnego zarządu.

CZAS NA NOWE:
CZAS NA NOWE:
Henryk Baranowski jest prezesem PGE od marca 2016 r. Wcześniej pracował jako wiceminister skarbu w rządzie Beaty Szydło, a jeszcze wcześniej m.in. w Alstomie. Teraz jest najwyraźniej gotowy na nowe wyzwania.
Fot. Marek Wiśniewski

Komunikat PGE mówi tylko o Henryku Baranowskim: „zarząd spółki powziął informację o decyzji Henryka Baranowskiego o rezygnacji z ubiegania się o wybór w następnej kadencji zarządu”. Nie ma komunikatów dotyczących pozostałych członków zarządu, co oznacza, że kandydują w konkursie. W zarządzie pracują dziś: Marek Pastuszko, wiceprezes ds. korporacyjnych, Wojciech Kowalczyk, wiceprezes ds. inwestycji kapitałowych, Paweł Śliwa, wiceprezes ds. innowacji, Emil Wojtowicz, wiceprezes ds. finansowych, Ryszard Wasiłek, wiceprezes ds. operacyjnych. Jedynym oficjalnym kandydatem na stanowisko szefa PGE jest Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska. To organizacja ekologiczna, która na zasadzie happeningu wykorzystała konkurs w PGE do nagłośnieniapostulatów dotyczących m.in. odejścia od węgla do 2030 r. i wycofania się z planów budowy odkrywki Złoczew.

Nieoficjalnie jednak już od końca zeszłego roku mówi się o mocnej kandydaturze Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zależnej PGE Energia Ciepła, wcześniej PGNiG Termiki, a jednocześnie byłego wojewody PiS.

PGE to największa polska firma energetyczna, a 57,39 proc. jej akcji należy do skarbu państwa. Nadzór nad firmą pełni dziś Jacek Sasin, który od końca zeszłego roku jest ministrem.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane