Czytasz dzięki

Szef PGE żegna się ze stołkiem

Henryk Baranowski, prezes największej polskiej firmy energetycznej, nie będzie się ubiegał o wybór na następną kadencję.

Jeszcze w połowie stycznia Henryk Baranowski, który od marca 2016 r. jest prezesem PGE, miał ochotę na reelekcję. Zgłosił się w konkursie, ale dwa tygodnie później rada nadzorcza ten konkurs zamknęła, nie podejmując żadnych decyzji. 6 lutego ogłoszono kolejny konkurs, a termin przyjmowania zgłoszeń upłynął 14 lutego. Wczoraj, w poniedziałek, otwarto koperty, co — zgodnie z przepisami giełdowymi — oznacza konieczność poinformowania rynku o ewentualnym braku koperty od kogoś z aktualnego zarządu.

Henryk Baranowski jest prezesem PGE od marca 2016 r. Wcześniej
pracował jako wiceminister skarbu w rządzie Beaty Szydło, a jeszcze wcześniej
m.in. w Alstomie. Teraz jest najwyraźniej gotowy na nowe wyzwania.
Zobacz więcej

CZAS NA NOWE:

Henryk Baranowski jest prezesem PGE od marca 2016 r. Wcześniej pracował jako wiceminister skarbu w rządzie Beaty Szydło, a jeszcze wcześniej m.in. w Alstomie. Teraz jest najwyraźniej gotowy na nowe wyzwania. Fot. Marek Wiśniewski

Komunikat PGE mówi tylko o Henryku Baranowskim: „zarząd spółki powziął informację o decyzji Henryka Baranowskiego o rezygnacji z ubiegania się o wybór w następnej kadencji zarządu”. Nie ma komunikatów dotyczących pozostałych członków zarządu, co oznacza, że kandydują w konkursie. W zarządzie pracują dziś: Marek Pastuszko, wiceprezes ds. korporacyjnych, Wojciech Kowalczyk, wiceprezes ds. inwestycji kapitałowych, Paweł Śliwa, wiceprezes ds. innowacji, Emil Wojtowicz, wiceprezes ds. finansowych, Ryszard Wasiłek, wiceprezes ds. operacyjnych. Jedynym oficjalnym kandydatem na stanowisko szefa PGE jest Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska. To organizacja ekologiczna, która na zasadzie happeningu wykorzystała konkurs w PGE do nagłośnieniapostulatów dotyczących m.in. odejścia od węgla do 2030 r. i wycofania się z planów budowy odkrywki Złoczew.

Nieoficjalnie jednak już od końca zeszłego roku mówi się o mocnej kandydaturze Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zależnej PGE Energia Ciepła, wcześniej PGNiG Termiki, a jednocześnie byłego wojewody PiS.

PGE to największa polska firma energetyczna, a 57,39 proc. jej akcji należy do skarbu państwa. Nadzór nad firmą pełni dziś Jacek Sasin, który od końca zeszłego roku jest ministrem.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy