Sześć pomysłów na obligacje — luty

  • Emil Szweda
opublikowano: 28-01-2016, 22:00

Catalyst pozwala realizować różnego rodzaju strategie

Catalyst pozwala realizować różnego rodzaju strategie, od krótkoterminowych opartych na minimalizowaniu ryzyka, przez średnioterminowy zwrot przewyższający oprocentowanie lokat, po rentowność znaną raczej z rynków terminowych za podjęcie ponadprzeciętnego ryzyka. Oto kilka przykładów na potwierdzenie powyższych słów.

Na krótki termin

AOW Faktoring (AOW0416)

26 stycznia warta 5 mln zł seria weszła w ostatni, trzymiesięczny okres odsetkowy, co oznacza, że mimo krótkiego czasu do wykupu, można je kupić po prawie czystej cenie. Sprzedający oczekuje 100,4 proc., co daje 4,2 proc. rentowności brutto (2,9 proc. netto). Ostatnią transakcję przeprowadzono po 100 proc., co daje odpowiednio 5,9 proc. i 4,5 proc. Cierpliwość może się więc opłacać. AOW w grudniu pozyskał 5 mln zł z emisji obligacji, można więc zakładać, że pieniądze na wykup już zgromadził.

SMS Kredyt Holding (SMS0716)

Ponad połowa wartej 4 mln zł serii znajduje się w portfelach funduszy inwestycyjnych (Agio i Eques). W ostatnich kwartałach SMS znacznie poprawił wskaźniki zadłużenia i zdolności jego obsługi, refinansowanie nie powinno być więc problemem. Zwłaszcza że obecny kupon to 9,55 proc., który Catalyst wycenia na 100 proc. nominału, co daje 9,1 proc. rentowności brutto i 7,3 proc. netto. Cena jest czysta, nowy okres odsetkowy rozpoczął się 29 stycznia.

Ostatnie debiuty

Murapol (MUR1018)

To publiczna emisja uplasowana na przełomie września i października. Murapol pozyskał wówczas 22,5 mln zł z oferty wartej 30 mln zł. Na Catalyst można ją kupić na 99,6 proc., co daje dodatkowych 8 bps do marży ustalonej na 4,6 pkt. proc. ponad WIBOR. Warto odnotować, że w styczniu Murapol otrzymał ocenę ratingową BB od Eurorating i jest ona wyższa od ocen agencji nadanych Cyfrowemu Polsatowi czy Eurocashowi. W tym porównaniu papiery Murapolu (wszystkie serie) wypadają bardzo korzystnie.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Internet Investment Fund (IIF1018)

Warta 3 mln zł seria zastąpiła obligacje wykupione w listopadzie (2,5 mln zł). Oprocentowanie ustalono na 8 proc. wobec WIBOR6M plus 6 pkt. proc. w porównaniu z zastępowaną serią, jest więc nawet nieco wyższe. Papiery zabezpieczone są na akcjach notowanej na GPW spółki Ailleron. Catalyst wycenia obligacje IIF na 102 proc., co daje 6,6 proc. rentowności brutto i 4,8 proc. netto. Najbliższy — półroczny — okres odsetkowy zaczyna się 8 kwietnia.

Na mocne nerwy

Fast Finance (FFI0916)

Windykator powoli wygrzebuje się ze zbyt ciężkich zobowiązań. W styczniu z sukcesem wykupił serię wartą prawie 11 mln zł, emitując w zamian obligacje oprocentowane na 10,5 proc., co wskazuje i na ocenę spółki przez inwestorów, i na jej determinację. Zapadająca we wrześniu seria warta jest 3,9 mln zł, na Catalyst można ją kupić za 95,3 proc., co daje 16,1 proc. rentowności brutto (12,1 proc. netto).

Rank Progress (RNK0616)

W grudniu wyceny tej serii wróciły w pobliże nominału, ale od kilku dni ponownie pikują, już do 70/87 proc. (bid/ask), co być może ma związek z raportem bieżącym Property Lease Fund, który za pośrednictwem EBI wezwał Rank Progress do zapłaty zaległej raty. Prawie połowa serii wartej 132 mln zł znajduje się w portfelach TFI (głównie Pioneer), którzy zapewne będą skłonni udzielić refinansowania. Alternatywą jest przejęcie zabezpieczenia (hipoteka łączna na 197 mln zł) i jego sprzedaż na własną rękę. Przy cenie 85 proc. (ostatnia transakcja) rentowność brutto sięga 54 proc. (43,4 proc. netto).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda Obligacje.pl

Polecane