Tak nie było od lat!

Oferty.net, Open Finance, DI
26-05-2009, 14:39

Do niespotykanego od lat poziomu spadły ceny mieszkań w największych polskich aglomeracjach - wynika z 

Z najnowszej analizy serwisu Oferty.net wynika, że kwietniowe stawki wywoławcze w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu były analogiczne do tych, które obowiązywały na początku 2007 r., a ceny transakcyjne są zbliżone do tych sprzed 3 lat.

Co więcej, ceny, jakie płacą kupujący, są niższe średnio o kilka - kilkanaście procent od tych, jakich pierwotnie oczekują sprzedający. A zatem osoby decydujące się na zakup mieszkania płacą za nie tyle, ile zapłaciliby w 2006 r.

W Gdańsku średnia cena ofertowa po raz ostatni była tak niska jak obecnie(6465 zł za m2) przeszło 2 lata temu, a w Warszawie cena metra po raz pierwszy od 27 miesięcy spadła poniżej 9 tys. zł (w kwietniu br. 8853 zł za m kw).

Innym zjawiskiem jest czterokrotny wzrost podaży ofert najmu mieszkań.

"Jeszcze rok temu na cztery oferty sprzedaży mieszkań pojawiające się na rynku przypadała jedna oferta najmu. Obecnie te proporcje się wyrównały - na cztery oferty sprzedaży przypadają 4 oferty najmu mieszkań" - czytamy w raporcie.

Powodów do optymizmu nie mają też posiadacze nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Ceny domów spadły w pierwszym kwartale aż o 19,1 proc. wynika indeksu Standard & Poor's/Case-Shiller. To największa ujemna dynamika w historii. Od szczytu osiągniętego w drugim kwartale 2006 roku ceny domów dzieli już 32,2 proc. Są obecnie na poziomie z końca 2002 roku.

Z kolei indeks dla 20 obszarów metropolitalnych spadł w marcu o 18,7 proc. w ujęciu rocznym. Indeks dla 10 obszarów spadł o 18,6 proc. Tempo spadku cen w obu przypadkach jest zwalnia już drugi miesiąc z rzędu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oferty.net, Open Finance, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Tak nie było od lat!