Tegoroczny deficyt obrotów towarami wyniesie ok. 2,6 mld EUR

  • PAP
opublikowano: 31-07-2019, 16:49

W całym 2019 r. eksport towarów wzrośnie o ok. 6 proc., do blisko 237 mld euro, a import zwiększy się o ok. 5 proc., wynosząc ok. 239,6 mld euro - szacuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Oczekuje, że deficyt obrotów towarami sięgnie ok. 2,6 mld euro.

Powołując się na ostateczne dane GUS, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) zaznaczyło, że w 2018 roku eksport towarów z Polski wzrósł o 8,2 proc., osiągając 223,6 mld euro, zaś import o 10,7 proc., uzyskując 228,2 mld euro.

"Tym samym, w porównaniu z danymi wstępnymi prezentowanymi na początku br., ubiegłoroczne tempo wzrostu było wyższe od oczekiwanego o 1,2 pkt. proc. po stronie eksportu i o 1 pkt. proc. w kategorii importu. W rezultacie deficyt obrotów towarowych był o prawie 0,5 mld euro niższy niż pierwotnie zakładano i wyniósł ok. 4,6 mld euro. Eksport towarów wyrażony w złotówkach zwiększył się o 7,8 proc., do 951,3 mld zł, a import o 10,3 proc., osiągając 970,8 mld zł. Deficyt obrotów wyniósł 19,5 mld zł" - poinformował resort.

MPiT wskazał, że dotychczasowy wysoki wzrost polskiego eksportu towarów (po pięciu miesiącach zwiększył się o ok. 6,5 proc.) potwierdza "relatywnie dużą odporność" naszych eksporterów na słabszą koniunkturę zewnętrzną. Uwzględniając tę tendencję oraz m.in. obecny silny wzrost polskiej gospodarki i korzystne perspektywy jej wzrostu w 2019 r. (w lipcu Komisja Europejska podniosła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 r. - z 4,2 proc. do 4,4 proc.), a także szacunki Komisji Europejskiej, według których w tym roku popyt wewnętrzny w dalszym ciągu stanowić będzie siłę napędową wzrostu gospodarczego UE, resort dokonał korekty w górę oczekiwań ws. dynamiki polskiego eksportu towarów w całym 2019 r. Jednocześnie podtrzymał projekcje dotyczące dynamiki importu.

"Oczekujemy, że w całym 2019 roku eksport towarów wzrośnie o ok. 6 proc. (do ok. 237 mld euro), import towarów wzrośnie o ok. 5 proc. (do ok. 239,6 mld euro), deficyt obrotów towarami wyniesie ok. 2,6 mld euro" - wskazał resort.

Cytowana w informacji minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przyznała, że projekcje te obarczone są jednak pewnym ryzykiem. "Będą w znacznej mierze determinowane rozwojem sytuacji w handlu światowym (napięcia na linii USA-Chiny, USA-UE), polityką kursową USA oraz sytuacją na Bliskim Wschodzie (napięcia w tym regionie grożą znacznym wzrostem cen ropy)" - wyjaśniła szefowa MPiT. Dodała, że w UE głównym źródłem niepewności pozostaje natomiast brexit.

Z informacji ministerstwa wynika, że wysoką dynamikę obrotów towarowych udało się utrzymać pomimo wysokiej bazy odniesienia z 2017 r. oraz w okresie spowolnienia światowego PKB o 0,2 pkt. proc. (do poziomu 3,6 proc.) oraz handlu światowego o 1,8 proc. (do poziomu 3,7 proc.).

Korekta in plus eksportu - jak zaznaczono - to efekt weryfikacji jego wartości do krajów UE (wzrost o 9 proc. do poziomu 180,3 mld euro, czyli o 1,6 pkt. proc. szybciej niż zakładano). Najbardziej (w ujęciu bezwzględnym) zwiększył się eksport do Niemiec (o 6,3 mld euro), Niderlandów (o 1 mld euro), Czech (o 0,96 mld euro) oraz Francji (o 0,86 mld euro). Udział UE w całkowitym polskim eksporcie wyniósł 80,6 proc., czyli w porównaniu z rokiem poprzednim nieznacznie się zwiększył (o 0,6 pkt. proc.).

"Natomiast sprzedaż polskich towarów do krajów WNP zwiększyła się o 8,1 proc. (do 13,6 mld euro). Pod względem wzrostu eksportu dominowały trzy rynki: Rosja (wzrost o ok. 585 mln euro), Ukraina (o ok. 190 mln euro) oraz Białoruś (o ok. 120 mln euro). Udział WNP w eksporcie do Polski utrzymał się na poziomie zeszłorocznym, czyli 6,1 proc." - czytamy w informacji.

W kategorii importu, wyższy niż pierwotnie szacowano, wzrost zanotowano w krajach UE (o 7,8 proc., do 134 mld euro). W pozostałych krajach rozwiniętych wzrósł o 8,3 proc., do 16,4 mld euro) oraz rynków słabiej rozwiniętych spoza WNP (o 13,2 proc., do 55,8 mld euro). Z kolei wolniejszy z rynków WNP – wzrost o ok. 27 proc., do 21,8 mld euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane