Tesla chce zbudować dostawczaka

opublikowano: 28-11-2018, 22:00

Spółka Elona Muska może nawiązać współpracę z Daimlerem w zakresie zaprojektowania elektrycznego vana.

Agencja Reuters doniosła, że Tesla może kupić od Niemców mercedesa e-sprintera bez akumulatorów, napędu i elektroniki, instalując te podzespoły we własnym zakresie. Kiedy na drogi może wyjechać dostawcza tesla — tego nie wiadomo, ale raczej nieprędko. Elon Musk nie umieścił bowiem tego modelu na liście priorytetów, koncentrując się na modelu Y, od dawna zapowiadanej ciężarówce semi czy elektrycznym pick-upie.

Elektryczne ciężarówki sem, jeszcze nie wyjechały na drogi, a Elon Musk
już mówi o kolejnych produktach dla przewoźników. Tym razem chodzi o auta
dostawcze.
Zobacz więcej

NOWY PLAN:

Elektryczne ciężarówki sem, jeszcze nie wyjechały na drogi, a Elon Musk już mówi o kolejnych produktach dla przewoźników. Tym razem chodzi o auta dostawcze. Fot. Bloomberg

Warto dodać, że Tesla współpracowała już z Daimlerem (podzespoły opracowane przez kalifornijską spółkę trafiały m.in. do elektrycznych smartów pierwszej generacji). Daimler był też właścicielem około 10 proc. udziałów Tesli, które za 50 mln USD nabył w 2009 r., sprzedał jednak wszystkie posiadane akcje za 780 mln USD w 2014 r.

Mercedes e-sprinter, na którym Tesla chce zbudować swojego dostawczaka, trafi na rynek w 2019 r. Do wyboru będą pakiety akumulatorów o różnej pojemności. Maksymalny zasięg e-sprintera z bateriami 55 kWh to 150 km, a czas ładowania z gniazdka o mocy 7,2 kW ma zająć 8 godzin. W tej konfiguracji maksymalna ładowność pojazdu nie przekroczy 900 kg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy