THC rozwija się w zębach

opublikowano: 13-12-2020, 20:00

Fundusz kupuje kolejne kliniki stomatologiczne, a w przyszłym roku zamierza być w czołowej trójce największych graczy na bardzo rozdrobnionym rynku

Fundusze private equity widzą zyski w polskiej ochronie zdrowia. Pod koniec listopada Abris ogłosił przejęcie prowadzącego ponad 30 placówek medycznych (w tym kilku szpitali) ScanMedu, a w tym tygodniu H2 Equity Partners kupiło Optegrę, która ma w Polsce kilkanaście klinik okulistycznych. W branży inwestuje też fundusz Tar Heel Capital (THC), który chce stworzyć silnego gracza na bardzo rozdrobnionym rynku prywatnych usług stomatologicznych.

- Sfinalizowaliśmy w ostatnim czasie jedną transakcję na rynku stomatologicznym, w ramach drugiej czekamy tylko na dopełnienie formalności rejestrowych, a w ramach trzech kolejnych prowadzimy zaawansowane rozmowy i due diligence. Spółki, które mamy w portfelu, oraz te, które wkrótce powinny do niego dołączyć, w ubiegłym roku miały razem blisko 40 mln zł przychodów. Kwota może wydawać się nieduża, ale na bardzo rozdrobnionym rynku stomatologicznym to mniej jedynie od sieci Lux Medu, Medicoveru i Enel Medu. Zakładamy, że w przyszłym roku pod względem przychodów będziemy już w rynkowym top 3 – mówi Andrzej Różycki, partner zarządzający w funduszu THC.

Budowanie sieci

Pierwszą inwestycją THC w branży stomatologicznej była spółka Estetique, prowadząca klinikę stomatologiczną w Polanicy-Zdroju. Fundusz kupił 70 proc. udziałów w połowie tego roku. Ostatnio przejął kontrolę nad krakowską Galerią Uśmiechu.

- Galeria Uśmiechu to obecnie 7 gabinetów, w przyszłym roku będzie ich 10. Podobnie jak Estetique na Dolnym Śląsku, Galeria Uśmiechu w Małopolsce ma być dla nas platformą, wokół której będziemy integrować inne placówki stomatologiczne. Na tym rynku duże znaczenie mają osobiste relacje między stomatologami, inwestujemy więc w spółki, prowadzone przez liderów opinii w branży – mówi Andrzej Różycki.

Moment na dokonywanie transakcji jest specyficzny, bo w tegoroczne wyniki finansowe stomatologów mocno uderzyła pandemia.

Zbuduj i sprzedaj
Zbuduj i sprzedaj
Fundusz Tar Heel Capital, w którym partnerem zarządzającym jest Andrzej Różycki, przez poprzednie pół dekady budował lidera na polskim rynku diagnostyki obrazowej, by w końcu sprzedać go grupie PZU Zdrowie. Teraz podobną strategię chce zrealizować na rynku stomatologicznym.
Marek Wiśniewski

- Styczeń i luty były bardzo dobre. Potem przez kwartał, ze względu na lockdown gospodarki, wyniki były wyraźnie gorsze – przychody spadały o 50-60 proc., a pacjenci korzystali raczej z usług stomatologii zachowawczej niż bardziej zaawansowanych i generujących wyższe marże procedur, szczególnie ucierpiały firmy, skoncentrowane na turystyce medycznej. W następnych miesiącach zanotowano już jednak znaczące odbicie, a końcówka roku jest lepsza od tego samego okresu 2019 r. – mówi Jacek Przybył, starszy dyrektor inwestycyjny w THC.

Firma badawcza PMR szacuje, że w tym roku polski rynek usług stomatologicznych (prywatnych i publicznych) będzie wart łącznie 6,4 mld zł. To aż o 44 proc. mniej niż rok wcześniej, spadek ma być jednak chwilowy.

- W kolejnych latach rynek z pewnością powróci na ścieżkę wzrostu – na jego rozwój wpływać będzie wzrost ekonomiczny, wzrost cen, trend dbałości o ładny wygląd, którego ważnym elementem są zęby, rozwój innowacyjnych metod, odrodzenie się turystyki medycznej. Już w 2021 r. spodziewamy się sporej dynamiki wzrostu. Rynek jest bardzo rozdrobniony, będą przejęcia, choć pewnie nigdy nie dojdzie do takiej konsolidacji, jaka występuje na innych rynkach – zawsze będzie miejsce dla małych indywidualnych praktyk dentystycznych - uważa Monika Stefańczyk, główna analityczka rynku farmaceutycznego i ochrony zdrowia w PMR.

Inwestorska rywalizacja

W procesach transakcyjnych na rynku stomatologicznym głównym konkurentem THC są najwięksi gracze branżowi - Lux Med i Medicover. Wioletta Januszczyk, dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia, w połowie listopada mówiła na łamach „PB", że inwestorzy branżowi mają w takich rozmowach wyraźną przewagę nad funduszami.

- Właściciele klinik w Polsce to często ludzie relatywnie młodzi, którzy po sprzedaży udziałów nie odchodzą na emeryturę, tylko dalej praktykują i będą robić to samo za 5 czy 10 lat. Dla nich inwestor finansowy oznacza, że przez cały proces sprzedaży trzeba będzie przejść znowu za kilka lat, inwestor branżowy oznacza natomiast stabilność, co w czasie pandemii dodatkowo zyskało na znaczeniu - mówiła Wioletta Januszczyk.

Przedstawiciele funduszu - co nie powinno zaskakiwać - mają na tę sprawę odmienne spojrzenie.

- Z naszej perspektywy twórcy klinik stomatologicznych mogą wspólnie z nami przez kilka lat budować wartość biznesu, a po kilku latach mają perspektywę wyjścia na znacznie korzystniejszych warunkach finansowych niż obecnie. Zachowują też przez ten czas znacznie większą swobodę w prowadzeniu działalności operacyjnej niż w ramach zintegrowanej sieci inwestora branżowego. W ramach transakcji, które zrealizowaliśmy, konkurowaliśmy z graczami branżowymi i wybrano naszą ofertę, co o czymś świadczy - mówi Andrzej Różycki.

Dla THC inwestycja w stomatologię to drugie wejście w sektor ochrony zdrowia. Wcześniej zainwestowano w Tommę, zajmującą się diagnostyką obrazową. Po pięciu latach i znacznej rozbudowie sieci placówek sprzedano ją pod koniec 2019 r. grupie PZU Zdrowie.

- Podstawowym scenariuszem dla naszej inwestycji stomatologicznej jest również sprzedaż sieci inwestorowi branżowemu. Nasze spółki portfelowe raczej nie będą kierowane na warszawską giełdę. Poza ochroną zdrowia to przede wszystkim przedsiębiorstwa przemysłowe, a takie firmy nie uzyskują obecnie – gdy modny jest przede wszystkim sektor gamingowy – odpowiednich wycen. Niskie giełdowe wyceny spółek przemysłowych czynią je natomiast atrakcyjnym celem inwestycyjnym, m.in. dlatego w tym roku ogłosiliśmy wezwanie na Radpol – mówi Andrzej Różycki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane