Czytasz dzięki

To musisz wiedzieć dziś rano 31 VIII 2017

opublikowano: 31-08-2017, 06:34
aktualizacja: 31-08-2017, 06:35

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Tylko u nas

Dywidendy. Wakacje chylą się ku końcowi, a wraz z nimi dywidendowy sezon na GPW. Wciąż przy Książęcej można jednak znaleźć spółki, które zyski z 2016 roku należne akcjonariuszom dopiero będą przydzielały. Więcej…

Surowce. Dobrze radzące sobie w sierpniu metale szlachetne powinny kontynuować umocnienie. Jednak dobra passa miedzi i zła pszenicy mogą się odwrócić. Więcej…

Rynki. Hossa za oceanem trwa w najlepsze, ale nie oznacza to, że inwestorzy szukający okazji do zarobku na spadku cen akcji znaleźli się w odwrocie. Więcej…

Ze spółek i o spółkach

Trakcja – Backlog spółki na koniec półrocza wyniósł 1,85 mld zł. Więcej…

Dino Polska - Spółka II półroczu przyspieszy rozwój sieci; chce utrzymać dwucyfrowy wzrost sprzedaży LFL. Więcej…

Mex Polska – Spółka obniżyła prognozy na lata 2017-2019. Więcej…

Stalprodukt – Wyniki spółki za drugi kwartał są znacznie gorsze od oczekiwań analityków. Więcej…

Warimpex. Dzięki tegorocznej sprzedaży ośmiu hoteli deweloper wzmacnia kondycję finansową i planuje nowe inwestycje. Więcej…

LPP. Odzieżowy gigant szuka 500 osób do rozwijającej się sprzedaży internetowej i działki na centrum logistyczne na północy kraju. Więcej…

IAP. Inwestycje Alternatywne Profit, do niedawna notowane na NewConnect, znalazły się na liście ostrzeżeń publicznych. Więcej…

Play, Orange. Play dostał bukiet pozytywnych rekomendacji od banków, które pracowały przy jego ofercie. Poprawia się też nastawienie do Orange. Więcej…

Dino, Emperia Nie tylko portugalska Biedronka czy niemiecki Lidl. Na polskim rynku coraz mocniej swoją obecność zaznaczają także rodzime sieci, które z kwartału na kwartał zwiększają skalę działalności. Przyjrzyjmy się Dino i Emperii - spółkom, które w ostatnich dniach pochwaliły się dobrymi raportami za pierwsze półrocze. Więcej…

Wczoraj na rynkach

Polska – GPW odzyskała siły, mocne zwyżki JSW i Eurocashu

USA – Amerykańska giełda wciąż niezatapialna

Kalendarium

GPW

INTROL Wypłata dywidendy 0,40 zł na akcję.

KOMPAP Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,20 zł na akcję.

VERBICOM Wypłata dywidendy 0,03 zł na akcję.

TERMO2PWR NWZA ws. zmian w składzie RN.

SIMPLE Wypłata I raty dywidendy w wysokości 0,03 zł na akcję.

AILLERON Wypłata dywidendy 0,20 zł na akcję.

IMMOBILE Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,06 zł na akcję.

BIOMAXIMA Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,05 zł na akcję.

AWBUD Początek zapisów na sprzedaż akcji po 7,50 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Murapol S.A.

Wyniki: ABC Data, Comarch, Nowa Gala, Fasing, Tesgas, AAT Holding, Budimex, Awbud, Arteria, IFSA, BSC Drukarnia, PZU, Biomed Lublin, Pepees, Apator, Triton, Larq, IBM, NorthCoast, Drop, PKP Cargo, INC, Marvipol, K2 Internet, ABM Solid, Wasko, Budopol, Instal Kraków, Krezus, Plast-Box, Ursus, Getin Noble, Prochem, PGS Software, ScoPak, Skytline, Simple, EuCO, Lentex, KPPD, Konsorcjum Stali, Introl, DGA, Pozbud, Będzin, CubeITG, Rubicon, Rawlplug, Votum, BGŻ BNP Paribas, Polnord, City Service, ZE PAK, Voxel, Protektor, I2Development, 11bit Studios, Lena, PBKM, Medicalgorithmics, Comp, Elektrobudowa, Patentus, Miraculum, Efekt, Bioton, Rainbow, Skotan, CCC, 4fun Media, PHN

Polska

10:00 Polska: Produkt Krajowy Brutto, fin. Okres: II kwartał. Poprzednia wartość: 4% rdr oraz 1,1% kdk. Prognoza: 3,9% rdr oraz 1,1% kdk.

14:00 Polska: Inflacja CPI, wst. Okres: sierpień. Poprzednia wartość: 1,7% rdr oraz -0,2% mdm. Prognoza: 1,8% rdr.

Świat

01:50 Japonia: Produkcja przemysłowa, wst. Okres: lipiec. Poprzednia wartość: 2,2% mdm oraz 5,5% rdr.

03:00 Chiny: PMI dla usług wg CFLP Okres: sierpień. Poprzednia wartość: 54,5 pkt.

03:00 Chiny: PMI dla przemysłu wg CFLPMakro Okres: sierpień. Poprzednia wartość: 51,4 pkt.

09:55 Niemcy: Stopa bezrobociaOkres: sierpień. Poprzednia wartość: 5,7%.

11:00 Strefa Euro: Inflacja HICP - dane szacunkoweMakro Okres: sierpień. Poprzednia wartość: 1,3% rdr.

11:00 Strefa Euro: Stopa bezrobocia  Okres: lipiec. Poprzednia wartość: 9,1%.

14:30 Stany Zjednoczone: Dochody Amerykanów Okres: lipiec. Poprzednia wartość: 0,0% mdm. Prognoza: 0,3% mdm.

14:30 Stany Zjednoczone: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych Okres: tydzień. Poprzednia wartość: 234 tys.

14:30 Stany Zjednoczone: Wydatki Amerykanów Okres: lipiec. Poprzednia wartość: 0,1% mdm. Prognoza: 0,3% mdm.

15:45 Stany Zjednoczone: Chicago PMI Okres: sierpień. Poprzednia wartość: 58,9 pkt. Prognoza: 58 pkt.

W Polsce i na świecie

Dziś prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło udadzą się z wizytą do Lubina (woj. dolnośląskie), gdzie wezmą udział w obchodach 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej.

Obchody 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych organizują dziś w Gdańsku Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" oraz Komitet Obrony Demokracji.

Proces Jarosława G. oskarżonego o kradzież obrazu "Gęsiarka" z Kancelarii Prezydenta RP ma się rozpocząć dziś w Warszawie. Jarosławowi G., byłemu kelnerowi w Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta RP, grozi do 10 lat więzienia.

Mija miesięczny termin jaki Komisja Europejska wyznaczyła Polsce wszczynając postępowanie o naruszenie unijnych przepisów w sprawie ustawy o ustroju sądów powszechnych. KE przekazała wezwanie do usunięcia uchybień w następstwie publikacji ustawy. Odpowiedź otworzy drogę albo do zamknięcia procedury albo do przejścia do kolejnego etapu.

Komisja ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego ma debatować z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem na temat praworządności w Polsce; początek o godz. 9.

W Nowym Jorku konferencja prasowa wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego przebywającego z wizytą w USA; początek o godz. 17 (czasu polskiego).

Historia

82 lata temu w Warszawie urodził się Andrzej Dobosz, krytyk literacki, felietonista; w 1974 r. wyjechał do Francji; w latach 1994-2008 prowadził w Paryżu polską księgarnię "Librairie Dobosz"; w filmie "Rejs" Marka Piwowskiego zagrał rolę filozofa.

78 lat temu ponownie ogłoszono mobilizację powszechną w Polsce.

76 lat temu od 31 sierpnia do 3 września w Ponarach koło Wilna Niemcy zamordowali około 8 tys. Żydów; w sumie w latach 1941-1944 Niemcy oraz kolaboranci litewscy zamordowali w tym miejscu około 100 tys. ludzi, wśród nich 60-70 tys. Żydów, wiele tysięcy Polaków, a także Romów, Rosjan, Litwinów, Białorusinów oraz przedstawicieli innych narodowości.

73 lata temu Niemcy wywieźli do KL Stutthof ponad 3100 więźniów obozu w Pruszkowie, wśród nich m.in. powstańców warszawskich.

74 lata temu we Lwowie zmarł prof. Stefan Banach, matematyk, wykładowca Uniwersytetu Jana Kazimierza, współzałożyciel lwowskiej szkoły matematycznej; jeden z twórców analizy funkcjonalnej.

35 lat temu w drugą rocznicę Porozumień Sierpniowych w kilkudziesięciu miastach Polski Solidarność zorganizowała demonstracje uliczne; w wielu miejscach doszło do starć z milicją. W Lubinie od milicyjnych kul zginęły trzy osoby biorące udział w manifestacji, kilkanaście zostało rannych; w wyniku interwencji milicji ofiary śmiertelne były również w Gdańsku, Kielcach i Wrocławiu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane