To musisz wiedzieć dziś rano 5 IX 2017

Adam Torchała, Bankier.pl
opublikowano: 05-09-2017, 08:21
aktualizacja: 05-09-2017, 08:26

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Tylko u nas

Przygasa blask "walczących z PZU" - Jeszcze przed dwoma laty spółka Votum była prawdziwą gwiazdą GPW. Pomagając klientom w walce z ubezpieczycielami, spółka rosła jak na drożdżach. Jej obecne wyniki jednak rozczarowują. Więcej...

Iwona Sroka, powszechnie chwalona prezes KDPW została niespodziewanie odwołana. Następcy brak. Więcej na pb.pl

W lipcu produkcja stali była najwyższa od 2008 r. Klienci kupują, obawiając się wzrostu cen, polscy producenci odzyskują rynek. Więcej na pb.pl

Ze spółek i o spółkach

Orange - Telekom inwestycjami w światłowody i łączeniem usług chce powstrzymać spadek przychodów. Dywidendy nie będzie co najmniej do 2020 r. Więcej na pb.pl

JSW - JSW dokonała wcześniejszego wykupu obligacji wyemitowanych na podstawie programu emisji ustanowionego 30 lipca 2014 r. o wartości 127,23 mln zł oraz 22,74 mln USD - podała spółka w komunikacie. 

Energa - spółka podpisała z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę ws. finansowania hybrydowego - poinformowała spółka w komunikacie. Umowa stanowi podstawę do przeprowadzenia przez Energę emisji obligacji hybrydowych o wartości 250 mln euro. 

Orlen - Zarząd PKN Orlen zdecydował o uruchomieniu emisji obligacji serii A w ramach programu publicznych emisji obligacji skierowanych do inwestorów indywidualnych zakładającego wyemitowanie w kilku seriach obligacji do łącznej kwoty 1 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie. Więcej

Cyfrowy Polsat - Analitycy DM mBanku, w raporcie z 29 sierpnia, podnieśli cenę docelową jednej akcji Cyfrowego Polsatu do 24,4 zł z 22,3 zł, podtrzymując jednocześnie rekomendację "redukuj". 

Getin Noble - Dariusz Szkaradek zrezygnował z funkcji wiceprezesa Getin Noble Banku - podał bank w komunikacie.

Quercus - Wartość aktywów pod zarządzaniem Quercus TFI S.A. na koniec sierpnia 2017 r. wyniosła 4 992,9 mln zł (wobec 4 941,5 mln zł na koniec lipca 2017 r.) i była najwyższa w ponad 9-letniej historii firmy. 

Ferrum - Ferrum podpisał z Węglokoksem porozumienie, zgodnie z którym zobowiązania wobec Węglokoksu w wysokości ok. 17 mln zł, powiększone o odsetki ustawowe, będą uregulowane w miesięcznych ratach płatnych począwszy od 30 września 2017 r. do końca marca 2018 r. 

Selvita - Selvita złożyła do KNF wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego w związku z ofertą publiczną do 2.200.000 akcji serii H - poinformowała spółka w komunikacie. 

J.W. Construction - spółka rozważa wyemitowanie niezabezpieczonych obligacji o łącznej wartości nominalnej do 100 mln zł, w trybie oferty prywatnej - podała spółka w komunikacie. Pozyskane środki miałyby trafić na zakup gruntów pod planowane projekty deweloperskie. 

Qumak - W nowej emisji Qumaka wzięli udział m.in. były prezes ATM-u Sylwester Biernacki oraz Euvic, który ma dalekosiężne plany wobec spółki.. Więcej na pb.pl

Elemental - Elemental Holding spodziewa się, że w I połowie 2017 roku przychody wyniosą około 673,5 mln zł, a wynik EBITDA wyniesie około 35,8 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. 

ABC Data - Xiaomi, producent elektroniki pod marką Mi, ma w Polsce drugiego dystrybutora. Został nim Ingram Micro. Więcej na pb.pl

Toya - Toya ogłosiła ofertę skupu nie więcej niż 3.288.615 akcji własnych, stanowiących 4,2 proc. akcji, po cenie 8,95 zł za akcję - poinformowała spółka w komunikacie. 

4fun Media - Wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji 4FUN MEDIA Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie - komunikat.

Kalendarium giełdowe

>> Sezon wyników na GPW dobiega końca. Sprawdź wydarzenia ze spółek w Kalendarium Bankier.pl

Makro

09:55 Niemcy: PMI dla sektora usług, fin.

Okres: sierpień. Poprzednia wartość: 53,1 pkt. Prognoza: 53,4 pkt.

10:00 Strefa Euro: PMI dla sektora usług, fin.

Okres: sierpień. Poprzednia wartość: 55,4 pkt. Prognoza: 54,9 pkt.

11:00 Strefa Euro: Produkt Krajowy Brutto, fin.

Okres: II kwartał. Poprzednia wartość: 0,5% kdk oraz 1,9% rdr. Prognoza: 0,6% kdk oraz 2,2% rdr.

16:00 Stany Zjednoczone: Zamówienia na dobra trwałego użytku, fin.

Okres: lipiec. Poprzednia wartość: 6,4% mdm. Prognoza: -6,8% mdm.

16:00 Stany Zjednoczone: Zamówienia na dobra bez środków transportu, fin.

Okres: lipiec. Poprzednia wartość: 0,1% mdm. Prognoza: 0,5% mdm.

16:00 Stany Zjednoczone: Zamówienia w przemyśle

Okres: lipiec. Poprzednia wartość: 3,0% mdm. Prognoza: -1% mdm

W Polsce i na świecie

Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna dziś pierwsze po wakacjach posiedzenie. Członkowie Rady zdecydują o wysokości stóp procentowych w Polsce. Decyzja będzie miała wpływ na oprocentowanie lokat i kredytów w złotych. Zostanie ona ogłoszona jutro.

Kwestie bezpieczeństwa, sprawy unijne oraz projekty infrastrukturalne zdominują dzisiejsze (05.09) rozmowy premier Beaty Szydło z szefami rządów państw bałtyckich w Warszawie. Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii: Saulius Skvernelis, Maris Kucinskis i Juri Ratas przylecą do naszego kraju na zaproszenie szefowej polskiego rządu. W planach są także spotkania w formacie dwustronnym. Polska premier rozmawiała z przywódcami państw bałtyckich w maju tego roku w Tallinie.

Po południu w Krynicy rozpoczyna się XXVII Forum Ekonomiczne. W tegorocznym spotkaniu weźmie udział blisko 4 tysiące gości z kraju i z zagranicy - polityków, ekonomistów, działaczy gospodarczych, prezesów największych firm oraz dziennikarzy.

Dziś przed południem w Kielcach rozpocznie się 25. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO). Na targach zaprezentują się największe firmy zbrojeniowe z kraju i z zagranicy.

Waszyngton - amerykański Kongres wznawia prace po przerwie wakacyjnej

Xiamen (Chiny) - szczyt grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Republika Południowej Afryki)

Historia

1698 – Car Rosji Piotr I Wielki wprowadził podatek od posiadania brody.

1774 – W Filadelfii w Pensylwanii zebrał się I Kongres Kontynentalny.

1977 - NASA wystrzeliła sondę kosmiczną Voyager 1, obecnie najodleglejszy i ciągle działający obiekt wysłany w kosmos przez człowieka.

1980 – Otwarto najdłuższy na świecie tunel drogowy Świętego Gotarda w Szwajcarii.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała, Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / To musisz wiedzieć dziś rano 5 IX 2017