To musisz wiedzieć dziś rano 6 IV 2017

opublikowano: 06-04-2017, 07:51
aktualizacja: 06-04-2017, 07:52

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Centralny Port Komunikayjny to nie tylko przewozy pasażerskie, ale również hub transportowy o wymiarze regionalnym. Wkrótce rząd powoła pełnomocnika do tego projektu. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Enterprise Investors świetnie wyszedł na inwestycji w markety Dino. Na warszawskiej giełdzie radził sobie jednak w kratkę, podobnie jak ci, którzy kupowali od niego akcje. Więcej w „Pulsie Biznesu”

Najnowszy ranking kont oszczędnościowych już na Bankier.pl. Więcej…

Członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku podczas marcowego posiedzenia dyskutowali na temat ograniczenia bilansu Fedu, rozdętego przez sześć lat polityki QE – wynika z oficjalnego protokołu. Większość decydentów chciałaby rozpocząć ten proces jeszcze w 2017 roku. Więcej…

Ze spółek i o spółkach

Alumetal. Zarząd spółki proponuje wypłatę 44,9 mln zł w formie dywidendy za 2016 r. Na jedną akcję przypaść ma 2,92 zł. Więcej…

JW. Construction. Stumetrowe budynki i wysokie marże będą nowymi symbolami dewelopera. Zrezygnuje też z wyścigu na liczbę mieszkań, ale chyba nie ma wyboru. Więcej…

Budimex. Spółka z grupy Budimeksu jest blisko przejęcia firmy Trans-Formers we Wrocławiu i Tarnowie. Więcej…

Rekomendacje. Wyceny przemysłowych spółek są na świecie wysokie, ale akurat polskie notowane są z dyskontem. mBank podpowiada, w które zainwestować. Więcej…

Synthos. Spółka planuje skup akcji własnych, na który przeznaczy do 1,75 mld zł. Więcej…

Altus TFI. Towarzystwo zawarło warunkową umowę przejęcia BPH TFI, zarządzającego aktywami o wartości 3,5 mld zł. Więcej…

Wielton. Spółka ogłosiła strategię do 2020 r. Więcej…

Atal. Deweloper podał dane o sprzedaży w I kwartale. Więcej…

Wczoraj na rynkach

Polska – Zielona seria trwa. Mocny wzrost KGHM i JSW. Więcej…

USA – Spadki przez „minutes”

Miedź - Notowania zwyżkowały w środę najmocniej od lutego Więcej…

Kalendarium

GPW

DECORA - Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2016 rok.

ERG - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 1,25 zł na akcję.

AVIASG - Publikacja jednostkowego i skonsolidowanego raportu za 2016 rok.

KRKA - Publikacja raportu za 2016 rok.

SANTANDER - WZA

Świat

03:45 Chiny: Indeks PMI dla usług Okres: marzec. Poprzednia wartośc: 52,6 pkt.

13:30 Strefa Euro: Protokół z posiedzenia ECB Okres: marzec.

14:30 USA: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych Okres: tydzień

W Polsce i na świecie

Sejm dziś, w drugim dniu posiedzenia, ma się zająć m.in. projektem noweli Prawa ochrony środowiska, autorstwa PiS. Nowe przepisy mają zaostrzyć obowiązujące od 1 stycznia liberalne prawo dotyczące wycinki drzew na prywatnych gruntach.

Dziś zbierze się Rada Warszawa; podczas sesji radni zdecydują, czy uczniowie warszawskich podstawówek i gimnazjów będą mogli od września bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla uczniów zapowiedziała pod koniec stycznia br. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Krakowski Sąd Apelacyjny na niejawnej części rozprawy rozpozna dziś apelacje obrońców Brunona Kwietnia od wyroku skazującego go na 13 lat pozbawienia wolności za przygotowywanie zamachu terrorystycznego na Sejm.

W Parlamencie Europejskim głosowanie ws. zniesienia wiz dla obywateli Ukrainy. Gdy decyzja wejdzie w życie, obywatele Ukrainy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać do UE bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

W Parlamencie Europejskim głosowanie w sprawie limitów hurtowych stawek za roaming. Decyzja ta otwiera drogę do zniesienia opłat roamingowych dla użytkowników telefonów komórkowych w UE.

Historia

169 lat temu władze austriackie zezwoliły Uniwersytetowi Lwowskiemu na prowadzenie wykładów w języku polskim.

102 lata temu w Wielopolu Skrzyńskim urodził się Tadeusz Kantor

100 lat temu prezydent USA Thomas Woodrow Wilson, za zgodą Kongresu, wypowiedział wojnę Niemcom.

95 lat temu Sejm Ustawodawczy przyjął ustawę „o objęciu władzy państwowej nad Ziemią Wileńską” – oznaczało to włączenie tzw. Litwy Środkowej w skład Rzeczpospolitej.

27 lat temu Sejm uchwalił ustawę o przywróceniu Święta Narodowego 3 Maja oraz o ustawę o zniesieniu 22 lipca jako Narodowego Święta Odrodzenia Polski.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu