Śmieci napędzą FB Serwis

Spółka z grupy Budimeksu jest blisko przejęcia firmy Trans-Formers we Wrocławiu i Tarnowie.

Budimex od miesięcy szukał celu do przejęcia w obszarze przetwarzania odpadów. Mławskie Novago sprzątnęli mu sprzed nosa Chińczycy, ale spółka FB Serwis, w której Budimex ma 49 proc. udziałów, finalizuje inną transakcję. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował właśnie, że FB Serwis chce przejąć kontrolę nad Przedsiębiorstwem Higieny Komunalnej Trans-Formers Wrocław i tarnowskim Trans- -Formers Karpatia, które są głównymi aktywami jednego z największych przedsiębiorstw na rynku wywozu oraz przetwarzania odpadów.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

— FB Serwis od kilku lat stara się być pierwszoligowym graczem i widać, że realizuje te plany. Akwizycja Trans- Formersu sprawi, że FB Serwis wejdzie do pierwszej dziesiątki firm w branży — mówi Dariusz Matlak, prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami (PIGO). Budimex i Ferrovial powołały FB Serwis, by zdywersyfikować przychody na obszar usług i stabilizować strumień dochodów w momencie ewentualnej dekoniunktury. Spółka zajmuje się utrzymaniem infrastruktury, gospodarką odpadami i usługami w zakresie obsługi nieruchomości. FB Serwis pozyskuje organicznie kontrakty na odbiór odpadów w kolejnych miastach, a w obszarze przetwarzania śmieci rozwija się przez akwizycje. Na początku 2016 r. FB Serwis kupił od Ecoenergii 80 proc. udziałów w firmie Amest Kamieńsk, właścicielu instalacji przetwarzania odpadów.

Rynek odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych wart jest 4 mld zł rocznie, szacuje PIGO. Jego wartość spadła o ok. 1 mld zł w momencie wprowadzenia ustawy śmieciowej w 2013 r., przenoszącej obowiązek podpisywania umów na odbiór śmieci na poziom gminy. Teraz podmioty rynkowe borykają się z efektami wprowadzenia nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych, pozwalającej gminom zlecanie odbioru śmieci spółkom stowarzyszonym. Wkrótce ich koszty może zwiększyć wejście w życie nowych zasad segregacji odpadów, nakazujących ich segregację na cztery rodzaje (teraz najczęściej są tylko dwie frakcje: suche i mokre). Polska musi uzyskać 50-procentowy poziom recyklingu do 2020 r. Obecnie segregujemy bardzo mało odpadów, bo 26 proc., a wskaźnik ten rośnie w tempie 0,7 proc. rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Śmieci napędzą FB Serwis