Czytasz dzięki

To musisz wiedzieć dziś rano 6 VI 2018

Adam Torchała Bankier.pl
opublikowano: 06-06-2018, 08:08
aktualizacja: 06-06-2018, 08:09

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Chiny-USA - Ślimaczące się negocjacje między Waszyngtonem a Pekinem w końcu zaczynają przynosić konkretne efekty. Jeśli prezydent Trump zrezygnuje z planów nałożenia dodatkowych ceł na sprowadzane zza Muru towary, Chiny niemal od razu znacząco zwiększą import z USA - dowiedział się "The Wall Street Journal" - Czytaj więcej >>

Próchnik - Sąd wydał postanowienie o upadłości likwidacyjnej Próchnika, a więc spółki, która obecnie posiada największy staż na GPW. Próchnik popadł w problemy finansowe i jego przyszłość wisiała na cienkim włosku już od kilku tygodni. Czytaj więcej >>

Ropa naftowa WTI oraz bawełna – to dwa surowce najbardziej narażone na przecenę, uważają specjaliści ankietowani przez „Puls Biznesu”

Orlen/Lotos - Wielkie połączenie Orlenu i Lotosu będzie pilotował premier. Przejął od ministra energii nadzór nad paliwowymi firmami. Więcej…

Ze spółek i o spółkach

NextBike - Spółka zależna Nextbike Polska, NB Serwis, złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na dostawę, uruchomienie, zarządzanie oraz kompleksową eksploatację systemu samoobsługowych wypożyczalni rowerów publicznych w Łodzi - poinformowało Nextbike Polska w komunikacie.

Bank Zachodni WBK - Bank Zachodni WBK ma do 1 stycznia 2023 roku osiągnąć minimalny wymóg dotyczący funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych (MREL) na poziomie 14,087 proc. sumy zobowiązań ogółem i funduszy własnych - poinformował bank.

Energetyka - Analitycy DM mBanku, w raporcie z 29 maja, zarekomendowali kupno akcji PGE, Enei, Energi oraz Tauronu, a także sprzedaż papierów czeskiego CEZ-u. W ich ocenie ostatnia drastyczna przecena polskich spółek energetycznych w otoczeniu poprawy sentymentu do sektora utilities w Europie stanowi okazję inwestycyjną. Więcej…

Asseco BS - Analitycy DM BOŚ, w raporcie miesięcznym z 29 maja, podnieśli rekomendację dla Asseco BS do "kupuj" z "trzymaj", wyznaczając dla akcji tej spółki 12-miesięczną cenę docelową na 28,90 zł.

DM BOŚ wskazał 24 spółki, które mogą zachowywać się w czerwcu lepiej od rynku: 11 bit studios, Agora, Alior, Asbis, Asseco BS, Asseco Poland, Asseco SEE, CD Projekt, Dino, Dom Development, Ergis, Eurotel, Famur, Inter Cars, JSW, Lotos, LSI Software, Mercator, Mercor, PCC Rokita, Ten Square Games, Tower Investments, Vistula i Vindexus.

Gino Rossi - Przychody grupy Gino Rossi w maju 2018 roku wyniosły 17,3 mln zł i były o około 3,4 proc. wyższe rok do roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Walne zgromadzenie 4Fun Media zdecydowało, by z zysku netto osiągniętego w 2017 roku 2,44 mln zł trafiło na dywidendę dla akcjonariuszy, co oznacza wypłatę 0,60 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Unibep - Unibep zawarł umowę na realizację w systemie generalnego wykonawstwa inwestycji budowlanej w Warszawie - podał Unibep w komunikacie.

GPW - Merrill Lynch utrzymał w maju 2018 roku pozycję lidera obrotów na rynku akcji w transakcjach sesyjnych GPW, na pozycji wicelidera znalazł się ponownie DM PKO BP - podała GPW na stronie internetowej.

Kalendarium giełdowe

16:00 Polska: Komunikat po posiedzeniu RPP

EUROCASH - Wypłata dywidendy 0,73 zł na akcję.

NEWAG - ZWZA ws. m.in. podziału zysku za rok 2017.

AMREST - ZWZA

POLWAX - ZWZA ws. m.in. podziału zysku za rok obrotowy 2017.

KRUSZWICA - ZWZA ws. m.in. przeznaczenia zysku za rok 2017.

ENAP - ZWZA ws. m.in. podziału zysku za rok 2017 i zasilenia kapitału rezerwowego.

IPOPEMA - ZWZA ws. m.in. przeznaczenia zysku netto za rok obrotowy 2017.

DREWEX - ZWZA ws. m.in. pokrycia straty, dalszego istnienia spółki, pokrycia części strat z lat ubiegłych, scalenia (połączenia) akcji.

ARTIFEX - ZWZA ws. m.in. pokrycia straty za rok obrotowy 2017.

PULAWY - ZWZA ws. m.in. podziału zysku netto za okres od dnia 01.01.2017 r. do dnia 31.12.2017 r., określenia dnia dywidendy i dnia jej wypłaty.

IMS - ZWZA ws. m.in. podziału zysku netto za 2017 rok.

AILLERON - ZWZA ws. m.in. przeznaczenia zysku za rok 2017.

ATAL - ZWZA ws. m.in. podziału zysku netto za rok 2017.

ALUMETAL - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 2,92 zł na akcję.

EUROTEL - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 2,20 zł na akcję.

ATMGRUPA - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,22 zł na akcję.

NEUCA - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 6,40 zł na akcję.

CCTOOLS - Publikacja raportu za 2017 rok.

PLASTBOX - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,09 zł na akcję.

WADEX - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,35 zł na akcję.

W Polsce i na świecie

Dziś we włoskiej Izbie Deputowanych głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu Giuseppe Contego. Wczoraj rząd antysystemowego Ruchu 5 Gwiazd i eurosceptycznej Ligi Północnej otrzymał wotum zaufania w Senacie.

Dziś drugi dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi wnioskami Platformy Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec wicepremier do spraw społecznych Beaty Szydło oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

Dziś rozpoczyna się zaplanowane na trzy dni posiedzenie Senatu. Senatorowie zajmą się między innymi ustawą obniżającą uposażenia parlamentarzystów o 20 procent.

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych. Od tego, co postanowią członkowie Rady, zależy oprocentowanie lokat i kredytów w złotych.

Dziś drugi dzień wizyty prezydenta Niemiec w Polsce. Frank-Walter Steinmeier odwiedzi Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i zasadzi drzewo w "Ogrodach Polsko-Niemieckich" w stołecznym Parku Skaryszewskim.

Unijni komisarze będą dziś ponownie rozmawiać o sytuacji w naszym kraju i reformie sądownictwa. Mają ocenić, czy korekty dokonane w tej reformie są zgodne z rekomendacjami Komisji Europejskiej i czy możliwe jest zakończenie procedury związanej z artykułem 7. unijnego traktatu. Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że na tym tle dochodzi do spięć między przewodniczącym Komisji Europejskiej i jego zastępcą.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony państw Grupy Północnej w Hadze. Głównymi tematami obrad będą: bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego i relacje z Rosją.

Historia

1920 – W Sopocie otwarto pierwsze kasyno na terenie obecnej Polski.

1944 – Rozpoczęło się lądowanie wojsk alianckich w Normandii.

1948 – Zainaugurowano rozgrywki o drużynowe mistrzostwo Polski w jeździe na żużlu.

1962 – W Warszawie otwarto pierwszy w kraju Supersam.

1973 – W Bielsku-Białej rozpoczęto seryjną produkcję Fiata 126p.

1980 – Rozpoczął się pierwszy festiwal jarociński.

1997 – Sejm RP uchwalił nowy Kodeks karny.

Informacje zebrał: Adam Torchała

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Torchała Bankier.pl

Polecane