Trigon TFI zastosuje arbitraż

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 11-05-2015, 00:00

Towarzystwo kierowane przez Marka Jurasia zaoferuje nowy fundusz, który ma zarabiać 8 proc. rocznie na arbitrażowej strategii.

Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce jest rozdrobniony, a klienci na brak możliwości pomnażania kapitału narzekać nie mogą. Dlatego niektórzy z powierników szukają niszy i wymyślają coraz bardziej wyrafinowane strategie inwestycyjne, żeby się wyróżnić i przyciągać inwestorów. W typowo niszowych rozwiązaniach specjalizuje się Trigon TFI, które wabiło dotychczas klientów funduszami absolutnej stopy zwrotu. Teraz firma idzie o krok dalej i zamierza zaoferować alternatywę do hołubionych do niedawna funduszy obligacji skarbowych oraz lokat. Trigon Quantum Arbitrage FIZ, bo tak się nazywa nowalijka produktowa, ma być funduszem o niskim ryzyku i zarabiać na nieefektywności rynków kapitałowych, przy wykorzystaniu instrumentów pochodnych oraz akcji. Zarządzać nim będzie Marcin Piekarz, który przez ostatnie 10 lat był dyrektorem departamentu animowania w Domu Maklerskim BZ WBK.

Marek Juras
ARC

— Będzie to pierwszy w Polsce fundusz arbitrażowy o bardzo niskim poziomie ryzyka, wykorzystujący nieefektywności rynkowe. Każda transakcja, już w momencie zawierania, będzie miała ustalony zysk na jej zakończeniu. Celujemy w stopę zwrotu na poziomie 6-8 proc. rocznie przy ryzyku bliskim zera. Trigon Quantum Arbitrage FIZ ma być realną alternatywą dla depozytów bankowych — wyjaśnia Jakub Adamowicz, dyrektor rozwoju Trigon TFI.

Podstawowym źródłem zysku funduszu ma być arbitraż indeksowy. Fundusz otwiera długą pozycję, kupując akcje ze spółek z WIG20 i jednocześnie sprzedaje kontrakty oparte na indeksie w momencie, kiedy cena rynkowa kontraktu przewyższa wartość teoretyczną tego instrumentu.

— Dopełnieniem strategii jest arbitraż akcyjny, który polega na tym, że fundusz zajmuje długą pozycję w akcjach i jednocześnie sprzedaje kontrakty oparte na tych samych akcjach w momencie, kiedy cena rynkowa kontraktu przewyższa jego wartość teoretyczną — dodaje Jakub Adamowicz. Fundusz ma się pojawić w ofercie jeszcze przed wakacjami. Certyfikaty będą sprzedawane w ofercie niepublicznej, a więc kupić je może 149 inwestorów, dysponujących równowartością 40 tys. EUR (około 160 tys. zł).

 

Polowanie na zyski i… klientów

Oferta towarzystwa kierowanego przez Marka Jurasia jest skromna i liczy zaledwie 5 produktów. Ale w funduszowym biznesie nie o ilość, lecz o jakość chodzi. Firma deklarowała osiąganie zysków bez względu na koniunkturę i jak na razie z deklaracji się wywiązuje. Flagowy Trigon Quantum Absolute Return, który oparty jest na czterech niezależnych strategiach (dwóch fundamentalnych i dwóch ilościowych), przez nieco ponad 2 lata zyskał 46 proc. Ważniejsze jednak, że regularnie, co roku udaje mu się być po dobrej stronie rynku. W 2012 r. zarobił 27 proc., a rok później 12 proc. Magia liczb zadziałała jak magnes, bo fundusz przyciągnął do portfela 250 mln zł. Dobrze radzi sobie także młodszy brat — Trigon Quantum Neutral, który ma być neutralny rynkowo i również przynosić bezwzględny zarobek. Przez rok zyskał 12 proc. i przyciągnął prawie 300 mln zł gotówki. Firma ma też w ofercie fundusz inwestujący w spółki z branży medycznej i biotechnologicznej. I choć zarządza nim Marcin Szuba, czyli gwiazda podkupiona z TFI PZU, to zarobek jest na razie skromny — wynosi 4,5 proc. Inwestorzy wpłacili do portfela funduszu medycznego 200 mln zł.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane