Trudna sprzedaż Ronda 1

  • Emil Górecki
opublikowano: 23-04-2013, 00:00

Niewielu stać na kupno najlepszego biurowca w regionie. Cena wywoławcza wynosi 350 mln EUR

Jeszcze niedawno szefom nieruchomościowego funduszu MGPA wydawało się, że do końca roku sprzedadzą biurowiec Rondo 1, który ma 66 tys. mkw. powierzchni najmu. Jednak łatwo nie będzie. Niedawno minął termin składania ofert na zakup. Jak dowiedział się „PB”, zdecydowały się na to trzy podmioty, jednak żaden nie zaproponował ceny zadowalającej właścicieli, fundusze MGPA, które żądają około 350 mln EUR. Dlatego zwróciły się do swojego agenta sprzedaży, którym jest HSBC, o poszukanie innych chętnych.

Zobacz więcej

RONDO ZNACZY NAJLEPSZY: Wieżowiec powstał przy rondzie ONZ 1 i wystarał się o taki właśnie adres. Dziś jego najemcy to elita, którą stać na płacenie 26 EUR za 1 mkw. miesięcznie — międzynarodowe kancelarie prawne, instytucje finansowe czy światowe korporacje. [FOT. WM]

— Rondo 1 to najlepsza, ale też największa inwestycja w Europie Środkowo- Wschodniej. Niewielu inwestorów stać na ulokowanie kilkuset milionów euro akurat w Warszawie, zwłaszcza że najsilniejsi, czyli fundusze niemieckie, mają już w stolicy spore portfele biurowe — mówi Michał Ćwikliński, szef działu inwestycyjnego agencji Savills.

Duże i drogie

Problemem Ronda 1 jest to, że rynek naciska na obniżenie stawek czynszu, a w tym biurowcu są one najwyższe w regionie. Potencjalny nabywca musiałby więc zapłacić cenę wyliczoną na podstawie wysokich miesięcznych przychodów i liczyć się z ich spadkiem w niedalekiej przyszłości. Tym bardziej że wokół jest spora konkurencja, m.in. Skanska buduje swoje Atrium 1, a Europa Capital będzie modernizować i wynajmować wieżowiec Telekomunikacji Polskiej, z którego telekom wyprowadza się latem. Z Ronda 1 niedługo wyprowadzą się Frontex (zajmuje prawie 9 tys. mkw.), Volkswagen Bank Polska czy CBRE. Potencjalny kupujący jednak nie powinien się martwić, czy zdobędzie finansowanie. Banki dziś koncentrują się na najbezpieczniejszych aktywach, a ten wieżowiec jest tego najlepszym przykładem.

— To będzie duża transakcja, dlatego prawdopodobnie finansować ją będzie konsorcjum banków. Myślę, że przy kredycie na 50-60 proc. wartości budynku nie będzie żadnego kłopotu, przy nieco ostrożniejszych parametrach możliwy jest kredyt nawet na 65 proc. Nie zdziwiłbym się, gdyby kupujący Rondo 1 dostał więcej ofert, niż potrzebuje — mówi Maciej Tuszyński, szef polskiego przedstawicielstwa banku WestImmo.

Właściciel na sprzedaż

Jeśli HSBC nie przyprowadzi nowych nabywców, którzy będą w stanie zaoferować więcej niż dotychczasowi chętni, sprzedaż Ronda 1 zostanie prawdopodobnie wstrzymana na 2-3 lata. Doskonałym pretekstem może być trwający proces sprzedaży samego MGPA, zarządcy funduszy nieruchomościowych w Europie i Azji. „The Australian Financial Review” napisał, że prawdopodobnym kupcem będzie amerykański fundusz Black Rock, a wartość transakcji jest szacowana na około 165 mln EUR. Fundusze MGPA zarządzają nieruchomościami wartymi około 12 mld USD. Właścicielami firmy zarządzającej są australijski bank Macquarie (ma 56 proc.) oraz kadra zarządzająca (44 proc.). Rondo 1 zostało oddane do użytku dopiero w 2006 r., a MGPA jest jego piątym właścicielem. Jeszcze w czasie budowy Hochtief sprzedał je za 200 mln EUR firmie Commerzleasing und Immobilien. Potem właścicielem został Hannover Leasing, który miesiąc po otwarciu budynku sprzedał go funduszowi London & Regional Properties za ponad 260 mln EUR. Ten w 2008 r. odsprzedał wieżowiec dwom funduszom MGPA.

Region to Polska

Największe transakcje nieruchomościowe w Europie Środkowej i Wschodniej w 2012 r.

Złote Tarasy

Biurowo-handlowy kompleks w Warszawie zmienił właściciela wewnątrz grupy przy wycenie 475 mln EUR. Należy teraz do wspólnego funduszu CBRE Global Investors i Unibail Rodamco.

Manufaktura

Łódzkie centrum handlowe kosztowało Union Investment 390 mln EUR.

Warsaw Financial Center

Biurowiec za 210 mln EUR kupiło konsorcjum Allianz Real Estate oraz Curzon Capital Partners.

International Business Center

Deka Immobilien kupiła ten warszawski kompleks biurowy za 148 mln EUR.

Platinum Business Park

Zakup stołecznego kompleksu biurowego kosztował fundusz Allianz 139 mln EUR.

Renoma

Wrocławskie centrum handlowe za 117 mln EUR kupił fundusz Griffin Real Estate.

Portfel magazynów Prologis

Fundusz Hines kupił go za 117 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu