Tymczasem, ale być może na stałe

opublikowano: 13-11-2012, 00:00

Niedoceniana u nas praca tymczasowa to korzyści dla pracodawcy i pracownika. Coraz więcej „tymczasowców” zostaje na stałe.

Praca tymczasowa, tak mało u nas popularna, to szansa dla poszukujących pracy nie tylko na zdobycie doświadczenia i wkroczenie na rynek, ale także stałe zatrudnienie. Pracodawcy taka forma zatrudnienia daje m.in. okazję do wyboru odpowiedniej osoby do pracy na stałe. Z badania firmy Start People wynika, że 12,77 proc. pracowników, którzy zostali zatrudnieni jako tymczasowi, zostało na stałe. Najwięcej takich przypadków odnotowano w województwie małopolskim, gdzie 23,66 proc. pracowników tymczasowych zaproponowano stałą umowę.

Na etat czekali średnio 21 tygodni. W dolnośląskim pracodawcy zatrudnili na stałe 19,13 proc. pracowników tymczasowych, ale po ok. 50 tygodniach. Słabe perspektywy przejścia z umowy o pracę tymczasową na umowę o pracę mieli pracownicy z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy na stałe zatrudnienie czekali średnio 24 tygodnie i tylko 2,1 proc. z nich otrzymało umowę o pracę.

Najkrócej od momentu rozpoczęcia pracy w charakterze pracownika tymczasowego do momentu stania się pracownikiem etatowym trzeba było czekać w województwie pomorskim — średnio19 tygodni. Dane pochodzą z drugiego i trzeciego kwartału 2012 r. Jeśli chodzi o branżę, najkrótszy czas oczekiwania dotyczył FMCG w województwie łódzkim, a najdłuższy branży elektromaszynowej w województwie dolnośląskim.

Magdalena Błaszczyk-Moryń, brand manager w General Temping, wyjaśnia, że czas oczekiwania na zatrudnienie w dużym stopniu zależy od koniunktury na rynku i kondycji firmy. Te, które mają stabilną sytuację, a więc regularne zamówienia, zapewniony zbyt i tym samym płynność finansową, nie boją się zatrudniać na stałe. Natomiast w przypadku tych, których sytuacja nie jest stabilna, lepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie tymczasowe.

Praca tymczasowa wciąż nie cieszy się w Polsce dużą popularnością, ale widać, że jej rola rośnie. Jeszcze niedawno oferty pracy tymczasowej dotyczyły głównie stanowisk produkcyjnych, jednak w ostatnim czasie pojawiło się większe zapotrzebowanie na pracowników biurowych oraz średniego i wyższego szczebla zarządzania.

Ponadto taka praca jest satysfakcjonująca dla samych pracowników, jak pokazuje inne badanie Start People. 67 proc. pracowników tymczasowych uważa, że tempo pracy pozwala im dobrze wykonywać swoje obowiązki, a 73,9 proc. jest zdania, że ilość przydzielonych im zadań jest rozsądnie określona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu