UE: integracja za 176 mln zł

Aleksandra Gieros
opublikowano: 26-06-2000, 00:00

UE: integracja za 176 mln zł

Wydatki na integrację z Unią Europejską, zaplanowane w budżecie na 1999 rok, zostały zrealizowane niemal w 100 proc. Przygotowania do wejścia do UE pochłonęły ponad 176 mln zł. Problem jednak w tym, że nie zawsze pieniądze inwestowane były zgodnie z przeznaczeniem — wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Według NIK, większość polskich instytucji budżetowych ma problemy z formalnościami związanymi z wydawaniem publicznych pieniędzy. Biurokratycznym pułapkom nie oparły się również placówki, które dostały pieniądze z budżetu na integrację z Unią Europejską.

Coraz więcej

Dostosowanie się do unijnych reguł to nie tylko żmudne negocjacje i zmiany w setkach przepisów prawnych. To również poważne wydatki z publicznej kasy — z roku na rok większe. W budżecie na 1999 rok planowano wydanie na ten cel 65,55 mln zł, czyli o 458,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Ta kwota okazała się jednak niewystarczająca — plan wydatków trzeba było rozszerzyć do 181,014 mln zł. Zrealizowano go w 97,3 proc. (176,096 mln zł). Pieniądze te zostały rozdysponowane między 25 instytucji i urzędów centralnych oraz między dziewięciu wojewodów. Na co poszły państwowe pieniądze? Przede wszystkim na zadania zawarte w Narodowym Programie Przygotowań do Członkostwa w UE, na udział w negocjacjach akcesyjnych, utrzymywanie kontaktów z unijnymi przedstawicielami UE oraz na szkolenia.

Kontrola NIK wykazała jednak, że część instytucji spożytkowała budżetowe pieniądze inaczej niż to zostało zaplanowane — przede wszystkim na potrzeby integracji z NATO i spełnienia wymogów wynikających z członkostwa w OECD.

Spóźnialscy

Niektóre instytucje nie wykorzystały pieniędzy przyznanych w 1999 roku. Największe problemy z inwestycjami miały: resort kultury, który wydał zaledwie 58,9 proc. wygospodarowanych z budżetu pieniędzy, Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast — 69,2 proc. , ministerstwo pracy — 71,2 proc. i ministerstwo zdrowia — 75,7 proc. Niewłaściwego planowania wydatków kontrolerzy NIK dopatrzyli się nawet w resorcie finansów. Najpierw plan wydatków rozszerzono o 386,8 tys. zł, by następnie zmiejszyć go o 695,7 tys. zł, czyli o 31,6 proc. w stosunku do wielkości zaplanowanych w ustawie budżetowej.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Gieros

Polecane