Czytasz dzięki

Ukraińcy wyjadą na Zachód

opublikowano: 30-12-2019, 22:00

To jedna z naszych szokujących prognoz, tzw. czarnych łabędzi (wydarzenie bardzo mało prawdopodobne, ale o potencjalnie wielkich konsekwencjach). Nie jest to tekst informacyjny.

Niemcy nie tylko znacznie zliberalizują dostęp do rynku pracy dla Ukraińców, ale zaoferują im zaskakująco dobre warunki, nie tylko płacowe. Władze federalne na spółkę z rządami poszczególnych landów przybyszom ze Wschodu, którzy zdecydują się na przyjazd do pracy, a nie mówią po niemiecku, sfinansują trzymiesięczne kursy językowe. Ponadto raz lub dwa razy w roku będą oni mogli — na koszt niemieckich samorządów — polecieć do ojczyzny i wrócić z powrotem do Niemiec.

Dotychczas zarówno agencje pośrednictwa pracy, jak i polscy przedsiębiorcy spodziewali się, że tylko niewielka część pracujących u nas Ukraińców wyjdzie do Niemiec. Ich szacunki mówiły najwyżej o 15-20 proc., co stanowiłoby niewielki uszczerbek dla polskiego rynku pracy.

Tymczasem nadspodziewanie atrakcyjna oferta naszych zachodnich sąsiadów radykalnie zmieni sytuację. Ukraińcy masowo ruszą do pracy za Odrę. W niektórych firmach praktycznie z dnia na dzień załoga skurczy się o ponad jedną trzecią. Z czasem zjawisko stanie się groźne nie dla pojedynczych przedsiębiorstw, ale dla całych sektorów. W trudnej sytuacji znajdą się m.in. firmy budowlane oraz producenci sprzętu gospodarstwa domowego i mebli. W każdej z dużych fabryk AGD, a jest ich w Polsce ponad 20, Ukraińcy stanowią kilka, kilkanaście procent pracowników. To relatywnie niewielki odsetek. Ponieważ jednak w większości tych zakładów i tak brakuje rąk do pracy, wyjazd Ukraińców spotęguje problem. Część firm nie będzie w stanie wywiązać się z podpisanych kontraktów.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane