UOKiK ostrzega przed wekslami

opublikowano: 13-02-2020, 22:00

Urząd przygląda się wekslom inwestycyjnym. Nie wyklucza wszczęcia postępowań.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ostrzega przed ryzykiem, jakie wiąże się z inwestycjami w tzw. oprocentowane weksle inwestycyjne. Z informacji posiadanych przez UOKiK wynika, że konsument przekazuje pieniądze wystawcy weksli. Wystawca z tych pieniędzy udziela pożyczek przedsiębiorcom, których zabezpieczeniem są posiadaneprzez nich nieruchomości. Zdaniem UOKiK może to być nowy sposób na pozyskanie kapitału od konsumentów i próba ominięcia przepisów o emisji obligacji korporacyjnych, wprowadzonych po ujawnieniu się problemów GetBacku. Od listopada 2018 r. papiery wartościowe muszą być rejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. Obowiązek ten nie dotyczy weksli.

— Po kłopotach z obligacjami korporacyjnymi, uregulowaniu ich oferowania oraz obrotu przedsiębiorcy przepisami prawnymi wykreowali alternatywnysposób pozyskiwania kapitału. Każda inwestycja jest obarczona ryzykiem — dla urzędu istotne jest, aby konsumenci dysponowali rzetelną informacją o jego poziomie, pozwalającą na podjęcie właściwej decyzji. Apeluję, aby konsumenci ostrożnie podchodzili do ofert inwestycji w weksle. Weksel nie podlega bowiem m.in. ustawie o ofercie publicznej czy ustawie o obrocie instrumentami finansowymi. Oznacza to, że pieniądze — często stanowiące efekt wieloletnich wyrzeczeń, ciężkiej pracy i oszczędzania — nie są odpowiednio chronione — mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Prawo nie rozróżnia pomiędzy „zwykłym” wekslem a wekslem inwestycyjnym. Weksel to po prostu weksel. Osoba lub firma, która podpisuje się na wekslu, musi oddać pożyczoną sumę pieniędzy wraz z odsetkami, jeśli oprocentowanie zostanie zastrzeżone w treści weksla. Celem weksla jest tylko dodatkowe zabezpieczenie długu. Wątpliwości UOKiK dotyczące tzw. weksli inwestycyjnych budzi udzielanie pożyczek z pieniędzy pozyskanych w wyniku wystawienia weksli. Urząd na razie przygląda się wekslom inwestycyjnym. Jeśli będą podstawy, jest gotów wszcząć postępowania wyjaśniające.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane