W bankowym menu

Martyna Mroczek
opublikowano: 03-10-2008, 00:00

Pytanie dotyczące kart firmowych brzmi nie "czy warto mieć", ale "którą wybrać". Nie jest to łatwa decyzja.

Pytanie dotyczące kart firmowych brzmi nie "czy warto mieć", ale "którą wybrać". Nie jest to łatwa decyzja.

Kart jest mnóstwo, a każda czymś kusi. Jedne są pozbawione opłat, drugie mają bogate pakiety ubezpieczeń i rabatów, jeszcze inne — atrakcyjne oprocentowanie czy okres bezodsetkowy kredytu.

Jak wybrać

Przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się, do czego karta będzie nam tak naprawdę potrzebna.

— Jeśli ktoś chce płacić przez internet, np. za bilety lotnicze czy wynajem samochodów, najlepsza będzie karta kredytowa. Osoby zainteresowane wyłącznie tanim i szybkim dostępem do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bieżącym powinny wybrać kartę debetową — mówi Joanna Pieńkowska, zastępca dyrektora centrum e-biznes i płatności w BZ WBK.

Z kolei kartą charge, czyli obciążeniową, płaci się w ramach przyznanego limitu. Po upływie określonego cyklu rozliczeniowego bank obciąża sumą należności rachunek bieżący firmy.

Kochamy bankomaty

— Karty to wygoda bezgotówkowych płatności i bezpieczeństwo, bo nie trzeba nosić przy sobie dużych pieniędzy. Karty pozwalają też kontrolować wydatki w firmie i oszczędzić czas, który w innym przypadku trzeba by przeznaczyć na rozliczanie zaliczek służbowych — wylicza Kamila Walachowska, menedżer w departamencie rozwoju produktów korporacyjnych w ING Banku Śląskim.

Najpopularniejsze wśród firmowych kart płatniczych są karty debetowe.

— Polscy przedsiębiorcy najczęściej wykorzystują karty debetowe do wypłaty gotówki z bankomatów. Coraz więcej klientów zaczyna jednak używać ich do transakcji bezgotówkowych. Firmowymi kartami najczęściej płaci się za paliwo, za przejazd autostradą, posiłki w restauracjach… Czyli za wydatki związane z podróżami służbowymi — tłumaczy Joanna Pieńkowska.

Z kolei kartami wypukłymi przedsiębiorcy płacą za bilety lotnicze i hotele.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Martyna Mroczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu