Warszawska giełda wciąż dość silna

Roman Przasnyski, Główny Analityk Gold Finance
opublikowano: 22-04-2009, 17:21

Na światowych parkietach utrzymuje się niepewna sytuacja. Choć nie ma w tym tygodniu zbyt wielu istotnych danych makroekonomicznych, to jednak świat patrzy na wyniki finansowe amerykańskich firm. Te zaś trudno przewidzieć. A jeszcze trudniej zgadnąć, jaka będzie reakcja inwestorów na ich publikację. Nie sprzyja to podejmowaniu poważniejszych decyzji o angażowaniu swojego kapitału.

Polska GPW

W Warszawie, po porannym niezdecydowaniu i lekko dodatnim otwarciu, sytuacja w ciągu dnia wyraźnie się poprawiła. Prawdopodobnie to efekt lekkiej szarży zagranicznego kapitału, która przetaczała się dziś przez wszystkie giełdy naszego regionu. Wartość obrotów nie była porywająca, ale wyraźnie wyższa, niż wczoraj. Zyskiwały głównie spółki największe i najbardziej płynne: banki i KGHM, którego akcje zwyżkowały o ponad 3 proc. mimo, że kontrakty terminowe na miedź w Londynie nadal sporo traciły. Spadające nieznacznie notowania ropy naftowej szkodziły naszym koncernom paliwowym. Akcje PKN traciły około 2 proc., papiery Lotosu poprzestały na spadku o 0,5 proc. Indeks
największych firm zyskał na koniec dnia nieco ponad 2 proc., podobnie jak WIG, który zwyżkował o 2,2 proc. Wartość obrotów wyniosła 1,26 mld zł i była zdecydowanie wyższa niż we wtorek, co wzmacnia optymistyczny obraz naszego rynku.

Giełdy zagraniczne

Indeksy w USA wczoraj broniły się przed spadkowym scenariuszem. Zwyżka była nawet dość pokaźna, Dow Jones zyskał 1,6 proc., a S&P ponad 2 proc. To jednak za mało, by jednoznacznie stwierdzić, że korekta została zakończona. Dopiero udany test poniedziałkowego szczytu mógłby taki scenariusz uprawdopodobnić. Trwa jednak sezon publikacji wyników finansowych firm i wszystko się może zdarzyć. Dzisiejsze notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy nie wróżyły nic dobrego.

W Azji nastoje nie były najlepsze. Indeksy w Hong Kongu, Singapurze i Szanghaju traciły grubo ponad 2,5 proc. Jedynie Nikkei zakończył dzień na małym plusie. Początek dnia na głównych parkietach europejskich przyniósł niewielkie zmiany w porównaniu do wtorkowego zamknięcia. W kolejnych godzinach działo się niewiele, ale sytuacja nieco się zróżnicowała. Wczesnym popołudniem francuski CAC40 tracił 0,9 proc., brytyjski FTSE zyskiwał nieco ponad 1 proc., a DAX wciąż trzymał się w okolicach zera. Znacznie bardziej dynamicznie zachowywały się wskaźniki giełd naszego regionu. W Bukareszcie i Budapeszcie zyskiwały ponad 2,6 proc., w Pradze i Moskwie około 2 proc., a w Sofii aż ponad 5 proc. To raczej nie przypadek, tym bardziej, że w tej stawce z nieco mniejszymi wzrostami znalazły się i Tallin i Ryga. Jak widać kapitał wciąż krąży w poszukiwaniu okazji do zarobku.

Waluty

Jeszcze około południa dolar próbował walczyć o swoje. Przez moment euro staniało do 1,289 dolara. Chyba trochę przesadził, bo wkrótce zaczął się kontratak i powrót do ponad 1,29 dolara za euro. Jeśli tylko na giełdach się nie pogorszy, znów zobaczymy „zielonego" po 1,3 dolara. Na tej światowej przepychance kolejny dzień z rządu cierpi
nasza waluta. Środa zaczęła się nawet nienajgorzej, niemal na tym samym poziomie, co wczoraj. Jednak w ciągu dnia sytuacja się nieznacznie pogarszała. Około godziny 15.00 dolar kosztował już 3,41 zł, czyli o 5 groszy więcej niż wczoraj. O 6 groszy, do 4,42 zł zdrożało euro, a za franka trzeba było płacić chwilami nawet 2,93 zł, czyli o prawie 3
grosze więcej niż we wtorek. Przed godziną 16.00 miał miejsce atak wspólnej waluty na poziom 1,3 dolara za euro. Efekt tej walki rozstrzygnie się być może jutro. Na notowania naszej waluty nie miało to większego wpływu.

Podsumowanie

Po trzech sesjach spadkowych, mamy dwa dni wzrostów. Korekta trwa nadal a jej dalszy przebieg niełatwo przewidzieć. Stawiam na kolejny ruch w dół trwający do końca tego tygodnia i próbę powrotu w okolice niedawnego szczytu. Nasz rynek wydaje się wciąż dość silny i zdaje się mieć potencjał do dalszego wzrostu. Jednak budowanie wszelkich scenariuszy jest obecnie obarczone bardzo dużym ryzykiem błędu. W takich sytuacjach podstawowa zasada brzmi: duże ryzyko, małe stawki. Kapitał jest zbyt cenny, by go narażać na uszczerbek.
 
Roman Przasnyski, Główny Analityk Gold Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Główny Analityk Gold Finance

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Warszawska giełda wciąż dość silna