Weber promuje niezależność

BMK
opublikowano: 27-10-2006, 00:00

Profesor Axel A. Weber, prezes Deutsche Bundesbanku, w wygłoszonym wczoraj w siedzibie Narodowego Banku Polskiego wykładzie na temat niezależności banków centralnych w kontekście inflacji (na przykładzie banku centralnego Niemiec), zwrócił uwagę na cztery wymiary niezależności, które powinny cechować władze monetarne.

— Bank centralny musi być niezależny od nacisków politycznych. Ani ECB, ani NBP, ani żaden inny bank centralny nie mogą podejmować decyzji zgodnie z naciskami rządu czy innych instytucji — powiedział Axel A. Weber.

Poza niezależnością instytucjonalną, zwrócił uwagę na konieczność zachowania niezależności personalnej (prezesa i członków RPP), finansowej i funkcjonalnej.

— Podstawowym celem banku jest utrzymanie stabilności cenowej. To wartość sama w sobie, która jest nadrzędna w stosunku do np. wspierania wzrostu gospodarczego — dodał prezes DB.

Jego zdaniem niezależność jest bankowi niezbędna, by mógł skutecznie prowadzić długofalową politykę pieniężną.

— Sukces gospodarczy Niemiec po II wojnie światowej w znacznej mierze wynikał właśnie z niezależności banku centralnego, który — z poparciem społeczeństwa — nie ugiął się pod naciskami polityków i prowadził konsekwentną politykę pieniężną gwarantującą stabilność cen — stwierdził Alex A. Weber.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu