Węgry szkodzą złotemu

Łukasz Pisarek www.idmtrader.pl
opublikowano: 05-01-2012, 12:47

Sytuacja na polskim Złotym od kilku dni jest bardzo dynamiczna, składa się na to kilka czynników. Dominującym czynnikiem jest dosyć napięta sytuacja na Węgrzech związana z domniemanym finansowanie węgierskiego długu przez tamtejszy bank centralny co jest sprzeczne z regulacjami obowiązującymi w prawie europejskim.

Kolejna kwestia to sytuacja na głównej parze walutowej EUR/USD gdzie osłabiające się Euro znacznie nie sprzyja Złotemu . Niestety zagraniczni inwestorzy nie patrzą na polskie nie najgorsze fundamenty tylko szufladkują nas miedzy innymi z Węgrami do jednego koszyka walut o znacznie podwyższonym ryzyku co zmniejsza apetyt na aktywa europy środkowo wschodniej. Odpływ kapitału automatycznie przekłada się na osłabienie naszej waluty. W najbliższych dniach inwestorzy będą obserwować aukcję długu krajów w Europie jako pierwsza Francja, w dniu dzisiejszym w przyszłym tygodniu Hiszpania i Włochy. Jakość aukcji może znacząco wpływać na nastroje na rynkach. Szansą na odbicie będziemy mogli się doszukiwać w okolicach spotkania 9  styczna Merkel Sarkozy w wyniku, którego może poznamy dalsze szczegóły reform będących  elementem planu ratunkowego.

EUR/PLN
Dynamika osłabiania się Złotego jest w ostatnich dniach bardzo wysoka, aktualnie notowania zatrzymały się w okolicach istotnego oporu w okolicach 4,5164 w sytuacji pokonania kolejnym poziomem istotnym do zatrzymania aprecjacji Euro są okolice 4,5294. W momencie stabilizacji sytuacji na rynkach i scenariusza korekty najistotniejszym lokalnym poziomem wsparcia jest 4,4913

EUR/USD
Spadki na wykresie głównej pary walutowej  nabierają tempa, istotny lokalny poziom wsparcia 1,2905 nie powstrzymał aprecjacji Dolara względem Euro  i rynek wyznaczył nowy dołek 1,2830  tym samym Dolar otworzył sobie drogę do ustanowienia kolejnych minimów cenowych. W scenariuszu korekcyjnym najistotniejszym poziomem oporu aktualnie jest poziom 1,2905.

GBP/USD
Dolar również istotnie umacnia w stosunku do Funta aktualnie notowania znajdują się w okolicy 1,5555, stałe pokonanie tego poziomu otwiera drogę do testu 1,5466 gdzie znajduje się najsilniejszy lokalny poziom wsparcia. W scenariuszu korekcyjnym istotny opór notowania napotkały by w okolicach poziomu 1,5632.

EUR/JPY
Jen znacznie zyskuje do Euro na wykresie mamy nowy dołek 98,57 i otwartą drogę do dalszej aprecjacji Jena i ustanawiania kolejnych minimów cenowych w stosunku do wspólnej waluty. W scenariuszu korekcyjnym najistotniejszymi poziomami oporu pozostają  99,35 oraz 100,19© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Pisarek www.idmtrader.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane