Czytasz dzięki

Więcej światła w biurowcach

opublikowano: 06-10-2019, 22:00

Chociaż technologie pozwalają na bardziej gospodarne wykorzystanie mediów, nowoczesne budynki zużywają ich więcej.

Wyniki analizy kosztów eksploatacyjnych w budynkach zaskoczyły badaczy. W biurowcach wykorzystujących nowoczesne rozwiązania inwestycje w technologie wcale ich nie zmniejszyły, wynika z raportu firmy doradczej Knight Frank. Badanie pokazuje strukturę wydatków i dynamikę ich wzrostu w latach 2011-18.

— Najnowocześniejsze budynki wbrew pozorom nie są bardziej oszczędne w zużyciu energii. Coraz większe wymagania użytkowników — lepsze powietrze, oświetlenie, itp. — spowodowały, że systemy budynkowe zapewniające odpowiedni komfort pracy są bardziej energochłonne — zwraca uwagę Magdalena Oksańska, dyrektor działu zarządzania nieruchomościami w Knight Frank i autorka raportu.

Rok 2018 nie przyniósł znaczących zmian w całkowitym poziomie kosztów eksploatacyjnych w stosunku do 2017. Odnotowane różnice mieszczą się w przedziale 1-2 proc. W dalszym ciągu zdecydowanie najwyższy koszt stanowią media — 34,16 proc., podatki — 13,61 proc., ochrona i recepcja — 11,86 proc. i obsługa techniczna — 11,14 proc. Na terenie warszawskiego Centralnego Obszaru Biznesu (Śródmieście) nastąpił niewielki spadek kosztów,a w innych lokalizacjach warszawskich i na rynkach regionalnych niewielki wzrost. Jednak w kolejnych latach raczej nie można oczekiwać niższych kosztów eksploatacyjnych.

— We wszystkich grupach kosztów musimy się spodziewać podwyżek. Podrożeją media, szczególnie energia elektryczna. Wzrost minimalnego wynagrodzenia będzie mieć bezpośredni wpływ na koszt usług: ochronę, recepcję, sprzątanie, a pośredni na pozostałe usługi i prace niezbędne przy utrzymaniu obiektu. Nastąpią coroczne podwyżki w podatku od nieruchomości spowodowane inflacją i wzrost opłat za odbiór odpadów w związku ze zmianami w przepisach — wylicza ekspertka Knight Frank.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy