Większość giełd na Wschodzie na plusach

WST
02-05-2011, 07:46

Na większości dalekowschodnich parkietów rozpoczynające nowy tydzień sesje przyniosły wzrosty indeksów. Atmosfera nie była jednak spokojna, a podgrzewały ją m.in. doniesienia o zabiciu Osamy Bin-Ladena, przywódcy Al-Kaidy i związane z tym spekulacje o możliwych atakach odwetowych terrorystów. Stronę popytową zachęcały do działania przede wszystkim wyniki spółek, często bijące oczekiwania analityków.

Główny indeks giełdy w Tokio, największej w Azji około godz. 7.30 polskiego czasu zyskiwał 1,4 proc. wchodząc na najwyższy poziom od marcowego trzęsienia ziemi i tsunami. Tamtejszemu parkietowi pomogło osłabienie jena względem dolara, co poprawia wyniki japońskich eksporterów.

Sporym wzrostem giełdowych wskaźników mógł też cieszyć się parkiet w Seulu. Entuzjazm wywołały zapowiedzi południowokoreańskiego rządu o wsparciu dla borykających się z kłopotami firm budowlanych i deweloperów.

W odmiennych nastrojach kończyli za to handel inwestorzy z giełd w Australii i Nowej Zelandii. W przypadku Sydney, początkowe wzrosty zostały zniwelowane przez wzrost lokalnej waluty do poziomu ponad 1,10 USD. Tak wysoko australijski dolar jest po raz pierwszy od momentu porzucenia kontroli walutowej w 1983 r.

Silny wzrost kursu na giełdzie w Tokio stał się udziałem papierów Komatsu, drugiego na świecie pod względem wielkości producenta ciężkiego sprzętu budowlanego. Spółkce pomogły doskonałe rezultaty kwartalne, jego największego rywala, amerykańskiego Caterpillara. Spore wzięcie miały także udziały Canona, światowego lidera segmentu aparatów i kamer cyfrowych oraz Toyoty, globalnego numeru „1” w produkcji samochodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Większość giełd na Wschodzie na plusach