Czytasz dzięki

Wielka Brytania deportuje 10 osób zagrażających bezpieczeństwu kraju

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-08-2005, 11:26

W Wielkiej Brytanii zatrzymano 10 cudzoziemców, uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju - poinformowało w czwartek brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych (Home Office). Czeka ich deportacja z Wielkiej Brytanii.

W Wielkiej Brytanii zatrzymano 10 cudzoziemców, uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju - poinformowało w czwartek brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych (Home Office). Czeka ich deportacja z Wielkiej Brytanii.

    Według BBC, jednym z zatrzymanych obcokrajowców jest jordański duchowny Abu Qatada, skazany na dożywocie przez sąd w Jordanii. Home Office nie ujawniło nazwiska żadnej z osób. Służby imigracyjne wspierane przez policję dokonały zatrzymań w południowo-wschodniej i środkowej Anglii.

    Według komunikatu ministra spraw wewnętrznych Charlesa Clarke'a, obecność tych 10 osób w Wielkiej Brytanii "nie sprzyja dobru publicznemu, ze względu na bezpieczeństwo narodowe".

    "Okoliczności związane z bezpieczeństwem naszego kraju się zmieniły i niezbędne są działania wobec osób stanowiących dla niego zagrożenie" - oświadczył Clarke. 

    Dodał, że Wielka Brytania została zapewniona przez władze państw, do których zamierza deportować zatrzymane osoby, że nie będą tam poddawane torturom albo innemu uwłaczającemu traktowaniu.

    Europejska Konwencja Praw Człowieka i obowiązujące w Wielkiej Brytanii prawo zabrania odsyłania do krajów, gdzie deportowani mogą być narażeni na tortury albo karę śmierci.

    Jednak w ubiegłym tygodniu, ogłaszając swój 12-punktowy plan zaostrzenia polityki antyterrorystycznej premier Tony Blair zapowiedział, że brytyjski rząd będzie zabiegał o odpowiednie porozumienia z 10 krajami, gwarantujące, iż deportowani nie zostaną poddani torturom.

    W środę podpisano takie porozumienie z Jordanią, dokąd miałby zostać odesłany Abu Qatada. Ten radykalny islamski duchowny został zaocznie skazany w Jordanii na dożywotnie więzienie w związku z serią zamachów w tym kraju. W 1993 roku dostał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii.

Według brytyjskiej specjalnej komisji apelacyjnej ds. imigracji (Siac), Abu Qatada jest "centralną postacią" wśród aktywnych w Wielkiej Brytanii terrorystów, w tym ludzi powiązanych z Al-Kaidą.

    Abu Qatada był jednym z podejrzanych o terroryzm, aresztowanych na mocy prawa antyterrorystycznego po zamachach w USA 11 września 2001 r. Przez około dwa lata przebywał w brytyjskim więzieniu Belmarsh bez procesu. W końcu został zwolniony, ale nadal był pod ścisłym nadzorem policji.   Anna Widzyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane