Włochy obniżają prognozowany deficyt budżetowy

opublikowano: 02-07-2019, 08:12

Populistyczny rząd Włoch obniżył swój deficyt budżetowy w 2019 r., dążąc do przestrzegania zasad obowiązujących w Unii Europejskiej i uniknięcia sankcji finansowych.

Oczekuje się, że deficyt Włoch wyniesie 2,04 proc. w relacji do PKB, donoszą źródła agencji Bloomberg związane ze sprawą. Tymczasem jeszcze w kwietniu projekt budżetu przewidywał deficyt w wysokości 2,4 proc.

fot. B. Bönsch / Arco Images / Forum

Podczas poniedziałkowego posiedzenia włoskich ministrów w Rzymie zgodzili się oni, że deficyt spadnie w tym roku o 7,6 mld EUR (8,6 mld USD), poinformowało tamtejsze ministerstwo finansów. Stało się tak dzięki wyższym przychodom i niższym wydatkom, w tym 1,5 mld EUR wcześniej zarezerwowanych na programy społeczne, z powodu niższego niż oczekiwano popytu na te środki.

Oznacza to, że deficyt strukturalny Włoch poprawi się o 0,3 punktu procentowego w 2019 r. w porównaniu z poprzednim szacunkiem, zakładającym wzrost deficytu o 0,2 pp.

Rzym stoi w obliczu ryzyka grzywny w wysokości wielu miliardów euro wynikającej z postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, ale rząd premiera Giuseppe Conte zamierza wykorzystać niższy deficyt w 2019 r. jako gest dobrej woli wobec Komisji Europejskiej. W tym tygodniu ma odbyć się spotkać KE ws. oceny sytuacji finansowej Włoch, i okaże się, czy podjęte przez Rzym działania wystarczą, aby przekonać Komisję,

Rząd uważa ramy finansów publicznych za w dużej mierze zgodne z przepisami UE – napisał resort finansów w oświadczeniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane