Wrocław w roli lidera

MBE
opublikowano: 10-09-2010, 11:38

Dochody własne miast rosną, ale wpływy z PIT nadal spędzają sen z powiek ich skarbnikom.

Wzięliśmy pod lupę dochody dziesięciu polskich miast po pierwszym półroczu 2010 r. Pierwszą trójkę pod względem dynamiki wykonania dochodów otwiera Wrocław, dalej są Gdańsk i Białystok. Na drugim biegunie są Poznań, Szczecin i Łódź.

Jest dobrze, ale…
- Sytuacja na rynku nieruchomości poprawiła się, banki chętniej udzielają kredytów. W okresie spowolnienia pracowaliśmy nad przygotowaniem oferty dla mieszkańców - działek pod budownictwo mieszkalne i mieszkań komunalnych. Wtedy banki bardzo ostrożnie oceniały zdolność kredytową. Teraz jest zupełnie inaczej - widać to we wpływach z podatku od czynności cywilno-prawnych. Na koniec roku z tego tytułu do budżetu powinno wpłynąć 60 mln zł, a w ubiegłym roku było to 42 mln zł - mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.
Entuzjazm studzą jednak słabe wpływy z podatków od osób fizycznych i prawnych.
- Jeśli chodzi o PIT czy CIT, to jesteśmy w takiej samej sytuacji jak inne miasta. Spodziewamy się, że pod koniec roku niewykonanie może być na poziomie 30 mln zł w przypadku CIT i 20 mln zł w przypadku PIT - mówi Marcin Urban.

…nie cieszmy się
Stolicę Dolnego Śląska cieszą dobre wyniki, ale miasto ma apetyt na więcej. Wiele wskazuje jednak na to, że przyszłe miesiące go nie zaspokoją.
- W sektorze przedsiębiorstw pod względem inwestycji nadal nie jest najlepiej. Pierwsza połowa 2011 r. nadal będzie trudna. W przyszłym roku nastąpi pewnie wzrost, ale powolny. Wpływy nas cieszą, ale to jeszcze za mało, żeby zaspokoić nasze potrzeby inwestycyjne - przyznaje Marcin Urban.
Obawy co do kolejnego półrocza ma też Gdańsk, którego wpływy do budżetu po sześciu miesiącach 2010 r. wyniosły ponad 963 mln zł i były większe od analogicznego okresu ubiegłego roku o ponad 116 mln zł.
- Boję się, że nie zdołamy nadrobić ubytku w PIT. Zakładam, że osiągniemy dochód, ale jest też i pesymistyczny wariant - 6-8 mln zł niewykonania - przyznaje Teresa Blacharska, skarbnik Gdańska.
Według niej 2011 r. nie będzie lepszy od obecnego.
- Nadal będziemy odczuwać gorsze dochody. To niekoniecznie wynik kryzysu, ale obniżonych progów podatkowych, zachowanej ulgi na dzieci i podwyżek płac. W 2010 r. też nie ma co na nie liczyć, a to odbije się na dochodzie z PIT. Nie widzę więc potencjału wzrostu dochodów w przyszłym roku - zaznacza skarbnik Gdańska.

Więcej w czwartkowym „PB”.

None
None
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane