Czytasz dzięki

WSA zapomniał o uniewinnieniu

opublikowano: 21-09-2012, 00:00

Były minister edukacji wyciąga przedsiębiorcę z kłopotów. Powołuje się przy tym na konstytucję.

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) odesłał do ponownego rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (WSA) skargi na siedem decyzji dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, dotyczących naliczenia podatku wobec jednej z firm Lesława Kwitkowskiego, działającego w branży stalowej.

W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca, którego sprawa była pokazywana w polsatowskim programie „Państwo w państwie” i opisywana w „Pulsie Biznesu”, przybliżył się do uchylenia decyzji organów skarbowych wobec swojej firmy.

— W takich sprawach nie jest praktykowane zmienianie decyzji izb skarbowych i wojewódzkich sądów administracyjnych przez NSA. NSA uchylił jednak wyrok, wskazując kierunek swojego myślenia, i WSA jest teraz związany poglądem NSA przy wydawaniu kolejnego wyroku — tłumaczy Roman Giertych, były minister edukacji, obecnie adwokat reprezentujący Lesława Kwitkowskiego. Przedsiębiorca jest bardziej wstrzemięźliwy.

— Jak zobaczę korzystny dla mnie wyrok, to uwierzę, że wygrałem — mówi Lesław Kwitkowski.

Problemy Lesława Kwitkowskiego, prowadzącego kilka firm z branży stalowej, zaczęły się od pomówienia przez Pawła Gamonia. Twierdził on, że w 2006 r. zawierał fikcyjne umowy na usługi transportowe z firmami Lesława Kwitkowskiego na kwotę 2,2 mln zł, a potem dzielił się z nim pieniędzmi. Dla skarbówki oznaczało to, że Lesław Kwitkowski fikcyjnie zwiększał koszty swojej działalności, by uniknąć podatków. W 2011 r. Lesław Kwitkowski został uniewinniony przez sądy karne I i II instancji, które uznały zeznania Pawła Gamonia za kompletnie niespójne. Skarbówka obstawała jednak przy swoim i nawet wygrała sprawę przed WSA.

Lesław Kwitkowski był więc zarazem prawomocnie uniewinniony przez sąd karny i nadal winny dla przedstawicieli fiskusa opierających się na słowach tego samego człowieka, którego wiarygodność zakwestionowały sądy karne. Na to właśnie powołał się Roman Giertych w skardze kasacyjnej do NSA, wskazując, że artykuł 2. konstytucji stwierdza, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawa, a to wyklucza, by „sądy karne i administracyjne w odrębnych trybach dochodziły do odmiennych ustaleń”. W swoich wywodach Roman Giertych zwracał przy tym uwagę, że sąd karny, rozpatrując sprawę, prowadził postępowanie dowodowe polegające m.in. na przesłuchiwaniu świadków, a co za tym idzie wniknął w problem głębiej niż WSA.

— NSA podzielił wszystkie zawarte w skardze kasacyjnej zarzuty, a więc przede wszystkim zarzut naruszenia konstytucji — nie kryje dumy Roman Giertych.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane