Czytasz dzięki

Wszystkie plany Zbigniewa Jakubasa

Biznesmen skupia się na inwestycjach deweloperskich, które pochłoną 200 mln zł rocznie. Przygląda się samochodom, szczególnie elektrycznym

Zbigniew Jakubas poświęca teraz większość czasu na projekty deweloperskie, rozpoczął je kilkanaście miesięcy temu. Zatrudnia przy nich połowę z ok. 10 tys. osób pracujących we wszystkich swoich spółkach. Na kamerach zainstalowanych w swoim biurze sprawdza nawet, czy rusztowania zostały zdjęte na czas przed gwałtownymi zmianami pogody.

INWESTYCJA Z WIDOKIEM: Zbigniew Jakubas inwestował przez lata w
 bardzo różne projekty. Wszystkie mają wspólny mianownik — liczy się 
zdolność generowania gotówki i wypłaty dywidendy.
Wyświetl galerię [1/2]

INWESTYCJA Z WIDOKIEM: Zbigniew Jakubas inwestował przez lata w bardzo różne projekty. Wszystkie mają wspólny mianownik — liczy się zdolność generowania gotówki i wypłaty dywidendy. Tomasz Pikuła

— Budownictwo to moja pasja. Ponadto poświęcam dużo czasu każdemu nowemu projektowi, w który się angażuję. Z czasem coraz więcej odpowiedzialności przejmują menedżerowie zarządzający daną spółką — mówi biznesmen.

Miliardy na deweloperkę

Trafił na boom inwestycyjny na rynku budownictwa mieszkaniowego, rozwija projekty w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Lublinie. Jednak największy, warszawski projekt na Żeraniu wciąż czeka na urzędnicze pozwolenia.

— Łącznie z własnych pieniędzy inwestuję w branżę ok. 200 mln zł rocznie — wylicza Zbigniew Jakubas.

Inwestycja w przejęte od Grzegorza Hajdarowicza grunty w Krakowie to nakłady rzędu 400 mln zł w ciągu dwóch lat, cztery budynki biurowe w Warszawie to kolejne 150 mln zł, 2. etap budowy w Lublinie — 100 mln zł, inwestycja w Poznaniu — kolejne kilkadziesiąt milionów złotych. Dolina Wisły, projektowana na terenachbyłej Fabryki na Żeraniu, pochłonie 2,5 mld zł inwestycji w ciągu pięciu lat. Wartość projektu Mennica Legacy Tower będzie wynosiła 500 mln zł.

Netia z ambicjami

Na drugim planie aktywności inwestycyjnej miliardera jest Netia. Gdy Zbigniew Jakubas wszedł do spółki dwa lata temu, mocno ciął koszty. Teraz spółka wdraża ambitny plan inwestycyjny.

— Zainwestujemy ponad 400 mln zł w światłowody Netii w ciągu najbliższych czterech lat. Pole do rozwoju daje podłączanie wież sieci mobilnej do LTE. Pierwsze efekty powinny być widoczne w połowie przyszłego roku, wtedy rynek powie „sprawdzam” — mówi inwestor. Do marzeń o połączeniu Netii z Playem obecnie nie powraca.

— Nawet nie dostaliśmy zaproszenia do udziału w procesie sprzedaży Playa w prowadzonym niedawno procesie — mówi Zbigniew Jakubas. Na razie ma kłopot z Sisu, akcjonariuszem finansowym w Netii, który domaga się, by sąd wyłączył mu prawo głosu — powodem ma być działanie w porozumieniu funduszu Jakubasa (FIP 11 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych) i Mennicy.

— Fundusze nie są kumulowane z innymi podmiotami. Sisu chce wymusić na mnie zakup ich pakietu akcji za 7 mln zł, znacząco powyżej ceny rynkowej. W ten sposób nie rozmawia się z partnerem — twierdzi biznesmen. Gdy inwestor uruchamiał Fundusz Inwestycji Polskich, zapowiadał 3 mld zł inwestycji w firmę przemysłową.

— Byłem blisko ogłoszenia wezwania na Puławy, ale zablokowało tę opcję wezwanie Acronu w 2012 r. Teraz państwo buduje narodowe czempiony chemiczne. Mnie teraz bardziej interesują samochody elektryczne albo innowacyjne rodzime projekty, jak pierwszy polski samochód wyścigowy Arrinera Hussarya — mówi Zbigniew Jakubas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane