Wydruk 3D z nauką w tle

opublikowano: 07-08-2018, 22:00

Spółka Skriware otrzymała 4,5 mln zł na rozwój projektu robotycznego, który wpisuje się w nowy trend edukacyjny.

W czasach, gdy coraz częściej mówi się o automatyzacji produkcji i usług oraz zastępowaniu pracy człowieka robotami, rośnie potrzeba doszkalania lub przekwalifikowywania się pracowników — oraz wprowadzania zmian w systemie edukacji i stawiania nacisku na naukę programowania najmłodszych. Błyskawicznie wychwytują to firmy produkujące zabawki edukacyjne, jak również start-upy, dla których nowy trend jest okazją do zaistnienia na rynku. Na jego fali wypłynęło już kilka pierwszych perełek, którymi — jako przykładami aktywności młodego polskiego biznesu — w kraju i na świecie chwalić zaczyna się m.in. krajowa administracja publiczna.

Skriware, polski startup dostarczający autorskie rozwiązania edukacyjne oparte o technologię druku 3D, pozyskał 4,5 mln zł dofinansowania od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Zobacz więcej

Skriware, polski startup dostarczający autorskie rozwiązania edukacyjne oparte o technologię druku 3D, pozyskał 4,5 mln zł dofinansowania od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. ARC

Jedna z takich perełek — Skriware — otrzymała właśnie 4,5 mln zł z programu „szybka ścieżka” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pieniądze przeznaczy na rozbudowę własnej konstrukcji drukarki 3D, autorską elektronikę do budowy robotów-zabawek oraz wirtualne narzędzie do projektowania konstrukcji robotycznych w 3D. Takie zestawy, dodatkowo skonfigurowane z internetową platformą edukacyjną do nauki programowania, firma sprzedaje szkołom. Do końca tego roku planuje stworzyć też ofertę dla klientów indywidualnych.

— W ostatnich sześciu miesiącach podpisaliśmy kontrakty przekraczające 70 proc. planu sprzedażowego na 2018 r. Współpracujemy z wieloma instytucjami edukacyjnymi, a informacji zwrotnych na temat naszych produktów udzielają nam zarówno organizacje działające na terenie Polski, jak i za granicą — mówi Karol Górnowicz, prezes Skriware.

Na listę klientów referencyjnych Skriware wpisuje sobie m.in. American School of Warsaw, niepubliczne liceum Akademeia i pięć placówek w woj. śląskim i pomorskim wyposażonych w sprzęt do działań CSR prowadzonych przez Jastrzębską Spółkę Węglową. Firmie udało się też dotrzeć do indonezyjskiej Koding Next czy dubajskiej Repton School. Przebić się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich pomogło jej tamtejsze biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Ta instytucja ułatwia jej wejście na rynek Stanów Zjednoczonych.

— Wyselekcjonowaliśmy Skriware jako jeden z najbardziej obiecujących polskich start-upów technologicznych i zabraliśmy na Select USA, gdzie zapadają najważniejsze decyzje inwestycyjne w Stanach Zjednoczonych — przypomina Wojciech Fedko, wiceprezes PAIH.

Z potencjału polskiego oraz zagranicznych rynków w tym zakresie skorzystać chce również firma Photon Entertainment, twórca zabawkowego robota do nauki programowania, która w lipcu tego roku zwyciężyła w międzynarodowym programie CEE Released, organizowanym przez European Business Angels Network. Sił w biznesie próbuje także spółka Flash Robotics, wywodząca się biznesowo z Wrocławskiego Parku Technologicznego. Jej robot Emys ma uczyć dzieci w wieku od 3 do 7 lat języków obcych — głównie angielskiego i hiszpańskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy