Czytasz dzięki

Wygrały gry komputerowe

opublikowano: 21-03-2016, 22:00

Stosunkowo młoda branża zdominowała tegoroczny ranking. Jej przedstawiciele zajęli dwa pierwsze miejsca.

W 16 dotychczasowych edycjach rankingu Giełdowa Spółka Roku (GSR) zaledwie dwa razy zdarzyło się, że na podium stanęły dwie firmy prowadzące taką samą działalność. Raz nawet zajęły pierwsze i drugie miejsce. Tyle że doszło do tego ostatnio kilkanaście lat temu, a w obu przypadkach dwójkę bliskich sobie medalistów stanowiły banki, a więc przedstawiciele sektora szeroko reprezentowanego na giełdzie. W GSR 2015 pierwsze i drugie miejsce zajęli producenci gier komputerowych, branży o zdecydowanie krótszej historii i skromniejszej reprezentacji na parkiecie. Znamienne, że sklasyfikowany na drugim miejscu CI Games okazał się prawdziwym czarnym koniem — rok temu uplasował się na 110. pozycji. Na takie samo miano zasłużył też Uniwheels, produkujący felgi aluminiowe — firma zajęła co prawda „dopiero” siódme miejsce, ale warto podkreślić, że w zeszłym roku w ogóle nie była sklasyfikowana, bo… nie było jej na giełdzie. Zadebiutowała w maju 2015 r. i, jak widać, szybko podbiła serca przedstawicieli rynku finansowego.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

W pierwszej dziesiątce dominują jednak spółki, które niezłe oceny zebrały również w rankingu za 2014 r. Poza CI Games z dalszej pozycji awansował jedynie informatyczny Comarch, który rok temu był 49. Zwycięski CD Projekt przesunął się z 15. miejsca, a więc z bezpośredniego zaplecza ścisłej czołówki. Trzecia w zestawieniu Grupa Kęty rok temu też nie była daleko. W rankingu za 2014 r. producent elementów aluminiowych zajął 25. miejsce. Benefit Systems, Quercus TFI, Asseco Poland rok temu zajęły miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce.

Dobrą formę utrzymali ubiegłoroczni laureaci. Zwycięzca rankingu za 2014 r., windykacyjny Kruk, spadł na piątą pozycję. Zeszłoroczny srebrny medalista, czyli odzieżowo-jubilerska Vistula Group, trafił na 21. miejsce. Deweloperski Robyg, trzeci w zestawieniu za 2014 r., zajął 17. pozycję, a telewizyjno- -telekomunikacyjny Cyfrowy Polsat i działający w segmencie usług kadrowych Work Service znalazły się na miejscach — odpowiednio — 11. i 12. Z zeszłorocznej czołówki najbardziej pogorszyło się postrzeganie obuwniczego CCC. Spółka stoczyła się z czwartego na 71. miejsce.

 

Jak powstał ranking

Już po raz 17. specjaliści rynku kapitałowego stworzyli ranking spółek z głównego parkietu GPW. Na zlecenie „PB” TNS Polska przepytał stu specjalistów, którzy mają wpływ na decyzje inwestorów — analityków, doradców i maklerów. W sondażu przeprowadzonym w grudniu 2015 r. oraz styczniu i lutym 2016 r. obiektem szczegółowej oceny respondentów były najbardziej płynne spółki, wchodzące na koniec 2014 r. w skład indeksów WIG20, mWIG40 oraz sWIG80. Ankietowani wystawiali noty w pięciu kategoriach:

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

kompetencje zarządu, innowacyjność produktów i usług, relacje inwestorskie, perspektywy rozwoju. Eksperci mieli też za zadanie odpowiedzieć, czy — ich zdaniem — każda ze spółek odniosła sukces w 2015 r. Na podstawie ocen w pięciu kategoriach powstał główny ranking. Zapytaliśmy ponadto o znajomość pozostałych notowanych firm. Uczestnik sondażu oceniał przeciętnie 23 spółki — 11 w pełnym zakresie i 12 pod względem znajomości. W głównym rankingu uwzględniliśmy te podmioty,

które oceniło przynajmniej trzech ekspertów. Oceny wystawiano w 7-punktowej skali, według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielanych spółce punktów. Wyniki sondażu były uszeregowane według wartości średniej ocen. Dla większej przejrzystości podrankingów i rankingu ogólnego średnie ocen były przeliczone na skalę 100-punktową. Badani reprezentują domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, OFE i TFI oraz departamenty kapitałowe banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane