Wygrały gry komputerowe

opublikowano: 21-03-2016, 22:00

Stosunkowo młoda branża zdominowała tegoroczny ranking. Jej przedstawiciele zajęli dwa pierwsze miejsca.

W 16 dotychczasowych edycjach rankingu Giełdowa Spółka Roku (GSR) zaledwie dwa razy zdarzyło się, że na podium stanęły dwie firmy prowadzące taką samą działalność. Raz nawet zajęły pierwsze i drugie miejsce. Tyle że doszło do tego ostatnio kilkanaście lat temu, a w obu przypadkach dwójkę bliskich sobie medalistów stanowiły banki, a więc przedstawiciele sektora szeroko reprezentowanego na giełdzie. W GSR 2015 pierwsze i drugie miejsce zajęli producenci gier komputerowych, branży o zdecydowanie krótszej historii i skromniejszej reprezentacji na parkiecie. Znamienne, że sklasyfikowany na drugim miejscu CI Games okazał się prawdziwym czarnym koniem — rok temu uplasował się na 110. pozycji. Na takie samo miano zasłużył też Uniwheels, produkujący felgi aluminiowe — firma zajęła co prawda „dopiero” siódme miejsce, ale warto podkreślić, że w zeszłym roku w ogóle nie była sklasyfikowana, bo… nie było jej na giełdzie. Zadebiutowała w maju 2015 r. i, jak widać, szybko podbiła serca przedstawicieli rynku finansowego.

Marek Wiśniewski

W pierwszej dziesiątce dominują jednak spółki, które niezłe oceny zebrały również w rankingu za 2014 r. Poza CI Games z dalszej pozycji awansował jedynie informatyczny Comarch, który rok temu był 49. Zwycięski CD Projekt przesunął się z 15. miejsca, a więc z bezpośredniego zaplecza ścisłej czołówki. Trzecia w zestawieniu Grupa Kęty rok temu też nie była daleko. W rankingu za 2014 r. producent elementów aluminiowych zajął 25. miejsce. Benefit Systems, Quercus TFI, Asseco Poland rok temu zajęły miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce.

Dobrą formę utrzymali ubiegłoroczni laureaci. Zwycięzca rankingu za 2014 r., windykacyjny Kruk, spadł na piątą pozycję. Zeszłoroczny srebrny medalista, czyli odzieżowo-jubilerska Vistula Group, trafił na 21. miejsce. Deweloperski Robyg, trzeci w zestawieniu za 2014 r., zajął 17. pozycję, a telewizyjno- -telekomunikacyjny Cyfrowy Polsat i działający w segmencie usług kadrowych Work Service znalazły się na miejscach — odpowiednio — 11. i 12. Z zeszłorocznej czołówki najbardziej pogorszyło się postrzeganie obuwniczego CCC. Spółka stoczyła się z czwartego na 71. miejsce.

 

Jak powstał ranking

Już po raz 17. specjaliści rynku kapitałowego stworzyli ranking spółek z głównego parkietu GPW. Na zlecenie „PB” TNS Polska przepytał stu specjalistów, którzy mają wpływ na decyzje inwestorów — analityków, doradców i maklerów. W sondażu przeprowadzonym w grudniu 2015 r. oraz styczniu i lutym 2016 r. obiektem szczegółowej oceny respondentów były najbardziej płynne spółki, wchodzące na koniec 2014 r. w skład indeksów WIG20, mWIG40 oraz sWIG80. Ankietowani wystawiali noty w pięciu kategoriach:

kompetencje zarządu, innowacyjność produktów i usług, relacje inwestorskie, perspektywy rozwoju. Eksperci mieli też za zadanie odpowiedzieć, czy — ich zdaniem — każda ze spółek odniosła sukces w 2015 r. Na podstawie ocen w pięciu kategoriach powstał główny ranking. Zapytaliśmy ponadto o znajomość pozostałych notowanych firm. Uczestnik sondażu oceniał przeciętnie 23 spółki — 11 w pełnym zakresie i 12 pod względem znajomości. W głównym rankingu uwzględniliśmy te podmioty,

które oceniło przynajmniej trzech ekspertów. Oceny wystawiano w 7-punktowej skali, według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielanych spółce punktów. Wyniki sondażu były uszeregowane według wartości średniej ocen. Dla większej przejrzystości podrankingów i rankingu ogólnego średnie ocen były przeliczone na skalę 100-punktową. Badani reprezentują domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, OFE i TFI oraz departamenty kapitałowe banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane